"Sprawa Katynia ważna dla modernizacji Rosji"

PAP / drr

Uroczystości w Lesie Katyńskim i pokaz "Katynia" Wajdy mają duże znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i w kontekście dyskusji o drogach modernizacji Rosji, do której nawołuje Dmitrij Miedwiediew - uważa znany rosyjski socjolog Jewgienij Gontmacher, doradca prezydenta Rosji.

Ocenami tymi Gontmacher dzieli się na swoim blogu na stronie internetowej radia Echo Moskwy, które w piątek od rana anonsuje wieczorną premierę dramatu Wajdy w państwowej telewizji Rossija.

- Władimir Putin, będąc niedawno w Polsce, obiecał otwarcie archiwów dotyczących Katynia. W takim samym stopniu ucieszyła mnie wieść, że kanał Kultura pokaże "Katyń" Wajdy, w którym z fotograficzną precyzją pokazano, jak funkcjonował stalinowski taśmociąg śmierci - zauważa profesor Gontmacher.

- To oczywiste, że Stalin, choć umarł 57 lat temu, jest wciąż z nami. Jego główna spuścizna to rola państwa, które jest czymś danym od Boga i mającym mandat na regulowanie wszystkich stron życia każdego z nas - wskazuje rosyjski socjolog.

Według niego, "zaczynać modernizację Rosji z takim bagażem, to znaczy świadomie skazać się na niepowodzenie, jak to wielokrotnie bywało już w naszej historii". - Trzeba pochować Stalina - tym razem na zawsze - podkreśla Gontmacher, jeden z szefów Instytutu Rozwoju Współczesnego (Insor), think tanku, któremu patronuje Miedwiediew.

Socjolog dodaje, że "właśnie dlatego trzeba odtajnić wszystkie dokumenty o Katyniu i wprowadzić film Wajdy na ekrany kin".

Gontmacher apeluje też o przeprowadzenie szerokiej, publicznej dyskusji z udziałem pierwszych osobistości państwa o fenomenie stalinizmu. Ta debata - jak zaznaczył - winna być transmitowana nie tylko przez państwową telewizję, ale także w internecie.

- Rezultatem tej dyskusji powinna być polityczna decyzja o potępieniu stalinizmu we wszystkich jego formach i deklaracja, że z tym fenomenem skończyliśmy raz na zawsze. Rosja XXI wieku i dowolne formy totalitaryzmu lub autorytaryzmu są nie do pogodzenia"- podkreśla.

Gontmacher jest współautorem opublikowanego w lutym, głośnego raportu "Rosja w XXI wieku: wizerunek jutra, jakiego pragniemy", w którym eksperci Insoru opowiedzieli się za wprowadzeniem Rosji do Unii Europejskiej i NATO, a wcześniej - do WTO, OECD i innych globalnych organizacji.

Duża część raportu poświęcona jest politycznej modernizacji kraju, bez której - jak zaznaczyli autorzy - niemożliwa będzie modernizacja gospodarcza, do jakiej nawołuje prezydent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Sprawa Katynia ważna dla modernizacji Rosji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.