Sprawozdawczyni ONZ: izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy

Sprawozdawczyni ONZ: izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy
fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
PAP

Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich Francesca Albanese oskarżyła w komunikacie na platformie X siły zbrojne Izraela o wykorzystanie rannego Palestyńczyka w charakterze żywej tarczy - poinformował w niedzielę portal dziennika "Jerusalem Post".

"Użycie żywej tarczy w praktyce. To zdumiewające, jak państwu powstałemu 76 lat temu udało się dosłownie wywrócić prawo międzynarodowe do góry nogami" - napisała Albanese w komentarzu do nagrania zamieszczonego przez Nicolę Peruginiego, wykładowcę stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Edynburgu.

Nagranie przedstawia mężczyznę leżącego na masce pojazdu wojskowego. Naukowiec napisał, że izraelscy żołnierze wykorzystali rannego palestyńskiego cywila, przywiązanego do samochodu, jako żywą tarczę. Według Peruginiego wydarzenia ukazane na filmie rozegrały się w mieście Dżenin na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu.

DEON.PL POLECA

Siły zbrojne Izraela nie odniosły się do tych zarzutów.

W marcu br. Albanese oskarżyła Izrael o łamanie Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. "Przytłaczający charakter i skala izraelskiego ataku na Gazę oraz powstałe w jego rezultacie (trudne do zniesienia) warunki życia (cywilów) ujawniają zamiar fizycznego zniszczenia Palestyńczyków jako grupy" – napisała w swoim raporcie.

Władze Izraela nazwały wówczas te oskarżenia "obscenicznym odwróceniem rzeczywistości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sprawozdawczyni ONZ: izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.