St. szer. M. Deptuła zginął w ataku na patrol

St. szer. M. Deptuła zginął w ataku na patrol
St. szer. Mariusz Deptuła zginął w ataku na patrol (fot. PAP/PKW Afganistan)
PAP / ad

St. szer. Mariusz Deptuła zginął w wyniku ataku na polski patrol w Afganistanie - poinformował PAP mjr. Mirosław Ochyra z Dowództwa Operacyjnego. Jeden żołnierz jest poważnie ranny. Do zamachu doszło w niedzielę przed południem we wschodniej części prowincji Ghazni.

Jak podało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, w trakcie patrolu wykonywanego przez żołnierzy Zgrupowania Bojowego "Bravo" pod Rosomakiem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy IED (Improvised Explosive Device).

"Zginął polski żołnierz st. szer. Mariusz Deptuła, kolejny żołnierz został ranny, a reszta załogi została poszkodowana" - poinformował kpt. Dariusz Guzenda, szef sekcji prasowo-informacyjnej PKW Afganistan.

Na miejsce natychmiast wezwano lądowy i powietrzny Zespół Szybkiego Reagowania - QRF (Quick Reaction Forces) oraz śmigłowce ewakuacji medycznej MEDEVAC. Rannych żołnierzy przetransportowano do szpitala w bazie Ghazni. Pomimo natychmiast podjętych zabiegów operacyjnych jeden z żołnierzy zmarł.

Według oceny lekarzy życiu poszkodowanych żołnierzy nie zagraża niebezpieczeństwo, przez kolejne dni pozostaną pod obserwacją medyczną w szpitalach. Natomiast ranny w nogi żołnierz będzie wkrótce przetransportowany do kraju.

St. szer. Mariusz Deptuła to 30. polski żołnierz poległy w Afganistanie lub w wyniku ran odniesionych w tym kraju od 2007 r., gdy Polska zaangażowała się w operację ISAF. W Afganistanie zginął też cywilny ratownik medyczny.

Mariusz Deptuła był żołnierzem 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. To była jego pierwsza misja. W wojsku służył od 2007 roku.

Zostawił żonę i córkę. Miał 28 lat.

 • Pierwszy polski żołnierz poległ w sierpniu 2007 r. Był to 28-letni por. Łukasz Kurowski z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka.
 • W lutym 2008 r. zginęli: 27-letni st. szer. Hubert Kowalewski z 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz 34-letni st. kpr. Szymon Słowik z 16. Batalionu Powietrzno-desantowego.
 • W kwietniu 2008 r. śmierć poniósł 26-letni kpr. Grzegorz Politowski z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie.
 • W czerwcu 2008 r. w Afganistanie zginął 28-letni por. Robert Marczewski z 6. Batalionu Desantowo-szturmowego.
 • W sierpniu 2008 r. polegli: 28-letni plut. Waldemar Sujdak, 25-letni kpr. Paweł Brodzikowski oraz 27-letni kpr. Paweł Szwed z 2. Mazowieckiej Brygady Saperów w Kazuniu.
 • W lutym 2009 r. w Afganistanie zginął 35-letni st. chor. szt. Andrzej Rozmiarek z 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera.
 • 10 sierpnia 2009 r. poległ 32-letni kpt. Daniel Ambroziński z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Leźnicy Wielkiej.
 • 4 września 2009 r. zginął 32-letni plut. Marcin Poręba z 5. Pułku Inżynieryjnego.
 • 8 września 2009 r. w szpitalu w Lublinie zmarł 28-letni st. szer. Artur Pyc z 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego w Bielsku-Białej, poważnie ranny w Afganistanie 22 maja.
 • 10 września 2009 r. w wyniku wymiany ognia, do której doszło w dystrykcie Andar, zginął 30-letni st. szer. Piotr Marciniak z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.
 • 9 października 2009 r. zginęli: st. szer. Radosław Szyszkiewicz i st. szer. Szymon Graczyk. Obaj w kraju służyli w 5. Pułku Inżynieryjnym.
 • 19 grudnia 2009 r. zginął 22-letni kpr. Michał Kołek z Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu.
 • 12 czerwca 2010 r. na skutek wybuchu miny-pułapki zginął 25-letni kpr. Miłosz Górka, który służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej.
 • 15 czerwca 2010 r. poległ 29-letni kpr. Grzegorz Bukowski. Zginął w wyniku ostrzału bazy Warrior, śmiertelnie zraniły go odłamki eksplodującego pocisku rakietowego. W kraju służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.
 • 26 czerwca 2010 r. w prowincji Ghazni, w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego, zginął 26-letni plutonowy Paweł Stypuła. Służył w 2 Mazowieckiej Brygadzie Saperów w Kazuniu.
 • 6 sierpnia 2010 r. w wybuchu przydrożnej bomby zginął 31-letni st. szer. Dariusz Tylenda. Służył w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym.
 • 27 września 2010 r. w wyniku ran odniesionych w eksplozji przydrożnego ładunku wybuchowego zmarł 32-letni sierż. Kazimierz Kasprzak. Służył w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym.
 • 14 października 2010 r. poległ st. szer. Adam Szada-Borzyszkowski - zginął, gdy grupa żołnierzy zabezpieczająca saperów rozbrajających umieszczony przy drodze ładunek wybuchowy została ostrzelana z moździerza. Służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w 1. Batalionie z Leźnicy Wielkiej. Miał 28 lat.
 • 22 stycznia br. w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podczas patrolu w prowincji Ghazni zginęli: st. szer. Marcin Pastusiak oraz ratownik medyczny Marcin Knap. Pastusiak miał 26 lat, służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Była to jego druga misja zagraniczna, w 2008 r. służył w Libanie. Knap miał 34 lata.
 • 3 kwietnia w bazie Ghazni w Afganistanie zmarł mł. chor. Bartosz Spychała. Służył w wojsku od 1992 r. Dwa lata później zaczął służbę w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu na stanowisku podoficer specjalista. Miał 39 lat. Pozostawił żonę i piętnastoletnią córkę.
 • 20 kwietnia w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł st. szer. Paweł Staniaszek, ciężko ranny w październiku 2009 r. w Afganistanie w wybuchu podłożonego ładunku wybuchowego. Do eksplozji doszło podczas przejazdu konwoju. Żołnierz miał 29 lat.
 • 2 czerwca zginął st. kapral Jarosław Maćkowiak, który został ranny podczas ataku na polski patrol w prowincji Ghazni.
 • 28 lipca w wyniku ciężkich ran odniesionych w eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego pod pojazdem typu Rosomak zmarł st. szer. Paweł Poświat.
 • 18 sierpnia podczas ataku na polski patrol w północnej części prowincji Ghazni zginął st. szer. Szymon Sitarczuk.
 • 4 października w wyniku ataku na polski patrol w południowej części prowincji Ghazni zginął st. szer. Rafał Nowakowski. Pod pojazdem opancerzonym eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. Nowakowski służył w wojsku od 2003 r. Był żołnierzem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Miał 30 lat, był kawalerem.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

St. szer. M. Deptuła zginął w ataku na patrol
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.