Starcia w Strefie Gazy: zginęło siedmiu Palestyńczyków i izraelski wojskowy

Starcia w Strefie Gazy: zginęło siedmiu Palestyńczyków i izraelski wojskowy
(fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
3 lata temu
KAI/ ed

Siedmiu Palestyńczyków, w tym dowódca zbrojnego skrzydła ugrupowania Hamas, zginęło w niedzielę podczas operacji izraelskiej armii w Strefie Gazy - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Podczas tej operacji zginął także izraelski wojskowy.

Rzecznik rządzącego w Strefie Gazy Hamasu poinformował w niedzielę wieczorem, że żołnierze izraelskich sił specjalnych wdarli się na głębokość trzech kilometrów w głąb palestyńskiej enklawy. W pobliżu miejscowości Chan Junis Izraelczycy zabili dowódcę zbrojnego skrzydła Hamasu. Doszło tam też do wymiany ognia między nimi a Palestyńczykami.

Zginął oficer sił specjalnych

Podczas ataków izraelskiego lotnictwa, które osłaniało odwrót żołnierzy sił specjalnych, zginęło kolejnych sześciu Palestyńczyków, a wielu zostało rannych. W wydanym w niedzielę późnym wieczorem komunikacie izraelska armia przyznała, choć wcześniej temu zaprzeczała, że podczas operacji w Strefie Gazy zginął oficer sił specjalnych, a drugi został lekko ranny.

Biuro prasowe premiera Izraela poinformowało, że ze względu na wydarzenia w Strefie Gazy Banjamin Netanjahu postanowił skrócić swoją wizytę w Paryżu i jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek wrócić do kraju. Według źródeł palestyńskich zabity dowódca Hamasu był odpowiedzialny m.in. za ataki rakietowe na Izrael i ataki na izraelskich żołnierzy.

W reakcji na izraelską operację, w niedzielę późnym wieczorem ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela kilkanaście rakiet. Izraelska armia poinformowała, że system obrony przeciwrakietowej przechwycił co najmniej dwa pociski. Od marca Palestyńczycy protestują wzdłuż granicy z Izraelem, żądając zniesienia izraelskiej blokady ich terytorium i prawa do powrotu na tereny, z których kiedyś uciekli bądź z których ich wypędzono, gdy w 1948 r. powstało państwo Izrael.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia od rozpoczęcia protestów izraelscy żołnierze zabili ponad 220 Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Starcia w Strefie Gazy: zginęło siedmiu Palestyńczyków i izraelski wojskowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.