Steinmeier ostrzega przed "wymachiwaniem szabelką" wobec Rosji

Steinmeier ostrzega przed "wymachiwaniem szabelką" wobec Rosji
(fot. IgorGolovniov / Shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / pk

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł na łamach niedzielnego wydania "Bilda" przed ograniczaniem się w polityce wobec Rosji do wojskowego odstraszania i równoczesnego zaniedbywania dialogu. Jego zdaniem nie należy "wymachiwać szabelką".

- Nie powinniśmy teraz podgrzewać atmosfery poprzez głośnie wymachiwanie szabelką i wojenne okrzyki - powiedział Steinmeier. - Myli się ten, kto uważa, że zwiększy bezpieczeństwo za pomocą symbolicznych parad czołgów na granicy wschodniej (NATO) - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem, zgubne byłoby "zawężanie spojrzenia do aspektów militarnych i szukanie zbawienia jedynie w polityce odstraszania". Historia uczy, że oprócz wspólnej woli do obrony musi istnieć gotowość do dialogu i kooperacji - napomniał niemiecki polityk.

Ministrowie obrony państw NATO potwierdzili we wtorek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki i rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. Ostateczne decyzje mają zostać ogłoszone na szczycie Sojuszu 8 i 9 lipca w Warszawie. Cztery bataliony trafią do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Omówienie wywiadu Steinmeiera dla "Bilda" zamieściła w sobotę w swoim serwisie agencja dpa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Steinmeier ostrzega przed "wymachiwaniem szabelką" wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.