Strażacy dogaszają pożar w strefie Czarnobyla

Strażacy dogaszają pożar w strefie Czarnobyla
(fot. PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO / POOL)
PAP / ptt

Strażacy w strefie zamkniętej wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu, na północy Ukrainy, dogaszają pożar lasu w okolicach siłowni i zapewniają, że sytuacja znajduje się pod kontrolą - przekazała w środę w Kijowie Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"O godz. 6 (godz. 5 w Polsce) 29 kwietnia teren pożaru był odgrodzony, zaś rozprzestrzenianie się ognia powstrzymane. Sytuacja jest pod kontrolą" - napisano w komunikacie.

Resort ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformował, że poziom promieniowania w strefie czarnobylskiej nie uległ zmianie. Oświadczył także, że pożar wybuchł w poniedziałek około południa i szybko objął ok. 320 hektarów lasu.

Późnym wieczorem we wtorek szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow napisał na swoim profilu na Facebooku, że pożar dotarł na odległość 20 kilometrów od elektrowni i zaledwie 5 kilometrów od miejsc, w których składowane są odpady promieniotwórcze po katastrofie w Czarnobylu. "Dlatego właśnie tam pracowano nad odcięciem ognia w pierwszej kolejności" - czytamy.

We wtorek na miejscu akcji ratunkowej w strefie czarnobylskiej był premier Arsenij Jaceniuk. On także zapewniał, że promieniowanie pozostaje w normie. Szef rządu oświadczył, że takiego pożaru na Ukrainie nie było od lat. - Jest to największy pożar od 1992 roku. Takiego pożaru jeszcze nie mieliśmy - powiedział Jaceniuk dziennikarzom. - Poinformowano mnie, że sytuacja jest w normie, że nie ma zmian promieniowania - podkreślał.

DEON.PL POLECA

W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa. Doszło do niej 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni. W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch reaktora nr 4. Nowy sarkofag buduje francuski koncern Novarka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strażacy dogaszają pożar w strefie Czarnobyla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.