Światowe agencje prasowe o Fidelu Castro

Światowe agencje prasowe o Fidelu Castro
(fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA)
4 lata temu
PAP / sz

Informując o śmierci Fidela Castro, światowe agencje wybijają, że był on "wybitną osobistością drugiej połowy XX wieku". Agencje relacjonują zarówno słowa uznania dla dokonań Castro, jak i radość, jaką jego śmierć wywołała wśród Kubańczyków na Florydzie w USA.

Agencja Associated Press zaczyna depeszę o reakcjach na śmierć kubańskiego przywódcy od wybuchu radości wśród kubańskich imigrantów na Florydzie.

- Okrzyki radości słychać było w Little Havana w Miami. Tysiące ludzi uderzało w garnki, powiewało kubańskimi flagami i cieszyło się, świętując. 'Kuba tak!", "Castro nie!" - krzyczeli, podczas gdy inni wznosili okrzyki: "Cuba libre!" - donosi AP. Potem agencja obszernie relacjonuje kondolencje oraz wyrazy żalu i smutki ze strony polityków ze świata.

- Niektórzy składają hołd osobistości historycznej XX wieku, inni nie zapominają o rozczarowaniach, jakie Castro przyniósł - pisze agencja AFP. Jej zdaniem, wraz ze śmiercią Castro, "Stany Zjednoczone tracą ostatniego wroga z czasów zimnej wojny".

- Castro, wybitna osobowość drugiej połowy XX wieku, trwał przy swojej ideologii po upadku komunizmu radzieckiego i pozostał szeroko szanowany w tych częściach świata, które walczyły przeciwko rządom kolonialnym - pisze Reuters.

Agencja dodaje, że Castro to "rewolucyjny przywódca, który zbudował komunistyczny kraj u progu USA i przez pięć dekad stawiał czoła amerykańskim wysiłkom obalenia go". Rządził krajem dzięki połączeniu "charyzmy z żelazną wolą", tworząc państwo oparte na władzy jednej partii i stając się jedną z głównych osobistości zimnej wojny - pisze.

- Przez USA i ich sojuszników był przedstawiany jako diabeł, ale wielu lewicowców na świecie go podziwiało, zwłaszcza socjalistyczni rewolucjoniści w Ameryce Łacińskiej i Afryce - przypomina Reuters.

Dodaje, że Castro wykorzenił na swojej wyspie kapitalizm i zyskał szerokie poparcie, otwierając szkoły i szpitale dla najbiedniejszych. "Ale także stworzył zastępy wrogów i krytyków", którzy przed nim uciekli i uważali go za bezwzględnego tyrana - podkreśla Reuters. Ich skupiskiem stało się przede wszystkim Miami na Florydzie.

- Nie żyje tyran i w ostatnim bastionie komunizmu na zachodniej półkuli może nastać nowy początek - oświadczyła z radością reprezentująca kubańską mniejszość kongresmenka Ileana Ros-Lehtinen z Partii Republikańskiej, cytowana przez Reutersa.

Reuters przypomina wątpliwości, czy Fidel Castro popierał reformy, w tym zbliżenie Kuby z USA, wprowadzone przez jego brata Raula, któremu oddał władzę w 2008 roku. Fidel Castro nie spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą, który odwiedził Kubę w marcu br., jako pierwszy amerykański szef państwa od 1928 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowe agencje prasowe o Fidelu Castro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.