Szczątki Ryszarda III na miejskim parkingu?

Szczątki Ryszarda III na miejskim parkingu?
(fot. National Portrait Gallery, London: NPG 148 / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Ostatni król Anglii z dynastii Plantagenetów, Ryszard III, może być pochowany w Leicester w środkowej Anglii, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się obskurny miejski parking - sądzą archeolodzy miejscowego uniwersytetu.

Na podstawie analizy dawnych dokumentów ustalili oni, że w miejscu, gdzie obecnie jest parking, pod koniec XV w. znajdował się franciszkański klasztor zburzony w 1538 r. W pracach będą korzystać z radaru do penetracji gruntu.

DEON.PL POLECARyszard III, który zasiadał na tronie ledwie dwa lata (1483-85), jest bohaterem napisanego w 1594 r. dramatu Williama Szekspira, w którym wypowiada on słynne zdanie: "Konia! Konia! Oddam królestwo za konia!".

Po przegranej dla Ryszarda III bitwie pod Bosworth, w której poległ, jego ciało miało być złożone w klasztorze franciszkańskim w Leicester, ale nie zdołano ustalić, co się z nim ostatecznie stało. Archeolodzy sądzą, że król mógł jednak zostać pochowany na miejscu.

Po klasztorze pozostała tylko nazwa. Parking nazywa się Grayfriars, czyli parking imienia szarych klasztornych braciszków.

Jeśli w trakcie dwutygodniowych wykopalisk zostaną znalezione szczątki, to pobrane z nich DNA będzie porównane z DNA potomków Ryszarda III. W Anglii mieszka 55-letni stolarz Michael Ibsen, syn siostrzenicy spokrewnionej z 16. pokoleniem wywodzącym się od siostry monarchy - Anny. Szczątki króla zostałyby następnie uroczyście pochowane w miejskiej katedrze w Leicester.

Ryszard III jest ostatnim królem Anglii, który poległ na polu bitwy. Wraz z nim odeszła w przeszłość dynastia Plantagenetów, panująca w Anglii blisko 270 lat (1216-1485), ustępując miejsca Tudorom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczątki Ryszarda III na miejskim parkingu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.