Szef australijskich służb: obcy wywiad chce ingerować w wybory parlamentarne

Szef australijskich służb: obcy wywiad chce ingerować w wybory parlamentarne
fot. depositphotos.com
PAP / ml

Mike Burgess, dyrektor generalny ASIO, australijskich służb specjalnych ujawnił w środę, że obcy wywiad będzie próbował zakłócić majowe wybory parlamentarne. Przyznał też, że wywiady interesują się między innymi naukowcami i mniejszościami narodowymi licznie zamieszkującymi Australię, poinformował w środę portal 7news.

"Australijczycy, którzy znaleźli się na celowniku zagranicznych służb wywiadowczych, to byli i obecni urzędnicy państwowi o wysokiej randze, ale także naukowcy, członkowie think tanków, przedsiębiorcy i członkowie diaspor" - wyliczał na posiedzeniu rządu Burgess.

Burgess dodał, że choć kluczowym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju wciąż pozostaje terroryzm, to szpiegostwo i zagraniczne interwencje - także z krajów, które określił jako "przyjaciele z tendencjami do przepychania się" - były głównym problemem, z jakim mierzyła się agencja w ubiegłym roku i mierzy obecnie .

Szef ASIO przestrzegł, że przed majowymi wyborami parlamentarnymi obce wywiady będą starały się ingerować w sprawy Australii. Przyznał, że agencja już wykryła i udaremniła spisek związany z głosowaniem, ale nie sprecyzował, jakie państwa lub terytoria były weń zaangażowane.

DEON.PL POLECA

W tym kontekście Burgess wspomniał jedynie o "zamożnym człowieku, który porusza marionetkami i jest bezpośrednio, głęboko powiązany z obcym rządem i jego agencjami wywiadowczymi". Według dyrektora ASIO do inwigilacji Australii przygotowano setki tysięcy dolarów trzymanych na zamorskich kontach bankowych. "To taki start-up zagranicznej agencji wywiadowczej" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef australijskich służb: obcy wywiad chce ingerować w wybory parlamentarne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.