Szef CIA broni działań podległych mu służb

Szef CIA broni działań podległych mu służb
(fot. CSIS: Center for Strategic & International Studies / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / ptsj

Dyrektor CIA John Brennan podczas czwartkowej konferencji prasowej bronił podległych mu służb wywiadowczych, przypominając, że po zamachu z 11 września 2001 r, amerykański wywiad robił wszystko, aby zapobiec podobnym aktom terroru.

Odniósł się tym samym do raportu, który we wtorek opublikowała senacka komisja wywiadu, na temat programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, jaki CIA prowadziła w tajnych ośrodkach za granicą w ramach walki z terroryzmem po zamachach na budynki World Trade Center. Według raportu agenci CIA posuwali się do wielu powszechnie uznanych za tortury brutalnych praktyk, jak podtapianie, wielodniowe pozbawianie snu, utrzymywanie w niewygodnej pozycji przez długi czas, stosowanie gróźb przemocy seksualnej czy groźby egzekucji.

Dyrektor CIA przypomniał, że to agenci tej instytucji walczyli w pierwszym szeregu w wojnie z terroryzmem i jako pierwsi ginęli w Afganistanie. Przyznał jednak, że w niektórych przypadkach dochodziło do nieautoryzowanych i niewłaściwych przesłuchań więźniów. Zapewnił jednocześnie, że CIA "robiła wiele rzeczy dobrze" w okresie, kiedy "nie było łatwych odpowiedzi".

Dyrektor CIA John Brennan zapewnił w czwartek, że podczas prowadzonych przez CIA przesłuchań podejrzanych o terroryzm udało się zdobyć ważne informacje wywiadowcze, ale nie da się ustalić, czy można je było zdobyć bez użycia brutalnych technik przesłuchań.

Brennan przyznał też podczas konferencji prasowej, że niektórzy agenci CIA "przekroczyli uprawnienia" i posunęli się do "odrażających" i "nie do zaakceptowania" technik. Ale podkreślił, że "ogromna większość" wykonywała należycie swoją pracę dla bezpieczeństwa kraju.

DEON.PL POLECA

Pytany, czy tzw. wzmocnione techniki przesłuchań, jakie stosowała CIA, w tym podtapianie, pozbawianie snu, dostarczyły kluczowych informacji wywiadowczych, by zapobiec atakom terrorystycznym, Brennan powiedział, że nie da się tego ustalić. "Uważam, że zdobyliśmy użyteczne informacje od osób, które w pewnym momencie były przedmiotem wzmocnionych technik przesłuchań. Czy można je było uzyskać bez tych wzmocnionych technik? To jest nie do ustalenia" - oświadczył Brennan.

Zapewnił też, że informacje zdobyte podczas przesłuchań od więźniów CIA zostały wykorzystane także w operacji schwytania lidera Al-Kaidy - Bin Ladena.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef CIA broni działań podległych mu służb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.