Szef MSZ: W. Brytania zaniepokojona planami Trumpa dotyczącymi Jerozolimy

Szef MSZ: W. Brytania zaniepokojona planami Trumpa dotyczącymi Jerozolimy
(fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)
PAP / mp

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson oświadczył w środę, że Wielka Brytania jest zaniepokojona doniesieniami, iż prezydent USA Donald Trump uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i planuje przenieść tam amerykańską ambasadę.

"Poczekajmy, co dokładnie powie prezydent. Zasłyszane informacje budzą jednak niepokój, ponieważ uważamy, że Jerozolima powinna być częścią ostatecznego porozumienia między Izraelczykami a Palestyńczykami" - powiedział Johnson dziennikarzom w Brukseli, gdzie uczestniczy w spotkaniu szefów dyplomacji krajów NATO.
"My nie mamy zamiaru przenosić naszej ambasady" - podkreślił.
We wtorek późnym wieczorem czasu lokalnego przedstawiciel Białego Domu poinformował, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi administracji w tej sprawie, że Trump ogłosi w środę, iż Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Wystąpienie Trumpa jest zapowiedziane na godz. 19 czasu polskiego.
Trump ma także polecić Departamentowi Stanu USA rozpoczęcie procedury przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, co może potrwać nawet kilka lat. Przeniesienie placówki z Tel Awiwu do Jerozolimy było jedną z obietnic wyborczych Trumpa.
Trump poinformował telefonicznie przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, króla Jordanii Abdullaha II, prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, króla Arabii Saudyjskiej Salmana i premiera Izraela Benjamina Netanjahu o zamiarze przeniesienia ambasady.
Sprzeciw wobec planów amerykańskiej administracji wyraziło we wtorek wielu przywódców arabskich, włącznie z królem Arabii Saudyjskiej, szczególnie ważnego sojusznika USA w regionie.
Pod koniec ubiegłego tygodnia palestyński Hamas zagroził kolejną intifadą, jeśli USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela lub przeniosą do tego miasta swoją ambasadę.
Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.
Zgodnie z ustawą podpisaną w 1995 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona na władzach USA ciąży obowiązek przeniesienia ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Prezydent może odroczyć ten proces ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy. W związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy.
W czerwcu także Trump odroczył tę decyzję, ale Biały Dom dawał do zrozumienia, że prezydent zamierza przenieść placówkę.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MSZ: W. Brytania zaniepokojona planami Trumpa dotyczącymi Jerozolimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.