Szef NATO: testy nuklearne i balistyczne Korei Północnej to zniewaga dla Rady Bezpieczeństwa ONZ

Szef NATO: testy nuklearne i balistyczne Korei Północnej to zniewaga dla Rady Bezpieczeństwa ONZ
(fot. PAP/EPA/MSIP / HANDOUT)
PAP / mp

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał we wtorek w Tokio wszystkich członków Sojuszu do pełnego i transparentnego wdrażania sankcji przeciwko Korei Płn., która wyłania się jako globalne zagrożenie.

Dodał, że konieczna jest silna międzynarodowa presja na Pjongjang.
"Testy nuklearne i balistyczne Korei Północnej to zniewaga dla Rady Bezpieczeństwa ONZ" - podkreślił Stoltenberg we wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abem. "Stanowią one globalne zagrożenie, które wymaga globalnej odpowiedzi" - dodał.
Jak podkreślił, zwiększanie nacisków na komunistyczne władze w Pjongjangu ma na celu rozwiązanie kryzysu nuklearne "pokojowymi metodami"; wezwał do "całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego.
Premier Japonii oświadczył, że zamiast prowadzić dialog, należy sprawić, by Korea Północna zmieniła swą politykę poprzez wywieranie nań maksymalnej presji. "Podzielam pogląd sekretarza generalnego Stoltenberga, że w tym momencie koniecznie trzeba wywierać maksymalną presję niż prowadzić dialog w celu zmuszenia Korei Północnej do porzucenia wszystkich programów nuklearnych i rakietowych" - powiedział Abe.
Na początku spotkania ze Stoltenbergiem, które było otwarte dla mediów, japoński premier zwrócił uwagę, że Korea Północna "rozwinęła (program) międzykontynentalnych rakiet balistycznych zdolnych dosięgnąć Europy". "To jest poważne i nieuchronnie zbliżające się zagrożenie dla wspólnoty międzynarodowej" - zaznaczył.
Stoltenberg przybył z kilkudniową wizytą do Japonii tuż przed rozpoczynającą się w niedzielę pierwszą oficjalną wizytą w tym kraju prezydenta USA Donalda Trumpa. Jest to pierwsza wizyta w Japonii sekretarza generalnego NATO od kwietnia 2013 roku, kiedy to w Tokio gościł Anders Fogh Rasmussen.
Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywoła ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.
W połowie października unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli nowe, niezależne od decyzji RB ONZ, sankcje wobec północnokoreańskiego reżimu; unijny pakiet przewiduje m.in. całkowity zakaz inwestycji.
12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef NATO: testy nuklearne i balistyczne Korei Północnej to zniewaga dla Rady Bezpieczeństwa ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.