Szef palestyńskiego MSZ potępia plany Netanjahu ws. osiedli na Zachodnim Brzegu

Szef palestyńskiego MSZ potępia plany Netanjahu ws. osiedli na Zachodnim Brzegu
(fot. OIC Summit in Istanbul/flickr.com)
PAP / ms

Szef palestyńskiej dyplomacji Rijad al-Maliki zapowiedział w niedzielę, że premier Benjamin Netanjahu stanie "przed prawdziwym problemem", jeśli będzie chciał zrealizować obietnicę wyborczą dotyczącą przyłączenia do Izraela żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

Skonsolidowanie wyborców

Maliki powiedział agencji AP w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w Jordanii, że obietnica izraelskiego premiera prawdopodobnie miała na celu skonsolidowanie jego nacjonalistycznych wyborców na ostatnim etapie kampanii wyborczej do Knesetu.

Dodał, że Palestyńczycy będą się opierać takiej polityce, jeśli Netanjahu będzie chciał ją zrealizować.

W sobotę, na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi izraelski premier zapowiedział, że w następnej kadencji planuje przyłączenie osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu do państwa żydowskiego. Nie jest jasne, czy Netanjahu odnosił się do całego Zachodniego Brzegu czy jedynie jego części.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

Nielegalne osiedla żydowskie

W świetle prawa międzynarodowego wszystkie żydowskie osiedla budowane na okupowanych przez Izrael terenach palestyńskich są nielegalne, bez względu na ich status w prawie izraelskim. Izraelskie władze rozróżniają osiedla, które zostały zatwierdzone, i takie, które powstały "na dziko" bez zezwolenia, ale zasadniczo są tolerowane przez izraelski rząd.

Według danych z 2016 r. oficjalnie na Zachodnim Brzegu wybudowano 120 osiedli żydowskich. Na dziko powstało 55 osiedli liczących w sumie ok. 4 tys. mieszkań; są one faktycznie tolerowane przez izraelskie władze.

Żydowskie osadnictwo jest uważane przez znaczną część społeczności międzynarodowej za główną przeszkodę dla trwałego pokoju z Palestyńczykami, ponieważ zagroziłoby rozwiązaniu dwupaństwowemu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef palestyńskiego MSZ potępia plany Netanjahu ws. osiedli na Zachodnim Brzegu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.