Szef WHO odrzuca krytykę prezydenta USA

Szef WHO odrzuca krytykę prezydenta USA
(fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
1 miesiąc temu
PAP / kk

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus bronił w środę tej instytucji w kwestii walki z pandemią koronawirusa, odpowiadając na krytykę prezydenta USA Donalda Trumpa i sugestię, że Waszyngton mógłby dokonać przeglądu finansowania WHO.

"Tak więc moja rada - (...) proszę o jedność na szczeblu krajowym, nieużywanie Covid-19 do celów politycznych. Po drugie, uczciwa solidarność na poziomie globalnym. I uczciwe przywództwo w USA i Chinach" - powiedział szef WHO na telekonferencji w Genewie.

Tedros zaapelował do przywódców, aby nie "upolityczniali" koronawirusa.

Szef WHO odrzucił też sugestie zawarte w krytyce Trumpa, że jego organizacja jest "bardzo chinocentryczna".

"Jesteśmy blisko każdego narodu" - powiedział Tedros, wzywając krytyków do "wysłania polityki na kwarantannę". Podziękował też USA za hojne wsparcie, które - jak wyraził nadzieję - będzie kontynuowane.

Szef WHO wyraził też opinię, że "USA i Chiny powinny zjednoczyć się w walce z niebezpiecznym wrogiem. Walczmy zaciekle, aby zwyciężyć i kontrolować tego wirusa. On jest niebezpieczny. Potrzebujemy jedności" - podkreślił.

Trump we wtorek, podczas codziennego briefingu, skrytykował WHO za zbytnie zbliżenie z Pekinem. "Dla Chin to wszystko wydaje się bardzo korzystne, nie można tego zaakceptować" - powiedział.

Amerykański prezydent szczególnie miał za złe WHO, że skrytykowała jego decyzję zamknięcia przed Chińczykami granicy na początku epidemii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef WHO odrzuca krytykę prezydenta USA
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Szef WHO odrzuca krytykę prezydenta USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.