Szefowa MSZ Meksyku: pomysł Trumpa to absurd

Szefowa MSZ Meksyku: pomysł Trumpa to absurd
(fot. World Travel & Tourism Council / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / kw

Szefowa meksykańskiego MSZ Claudia Ruiz Massieu, określiła jako "absurdalny" pomysł kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA Donalda Trumpa, dotyczący zbudowania "muru antyimigranckiego" wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej.

"Dla nas, to absurdalna propozycja pozostająca w sprzeczności ze wszystkim, co chcielibyśmy zrobić wspólnie: być bardziej konkurencyjnymi, tworzyć więcej miejsc pracy i możliwości" - powiedziała Ruiz Massieu w wywiadzie dla MSNBC.

Jednocześnie minister przyznała, że granica meksykańsko-amerykańska powinna być "skuteczniej chroniona i bardziej uporządkowana".

Ruiz Massieu również wystąpiła w obronie Układu o Wolnym Handlu z Ameryką Północną (TLCAN) między USA, Kanadą i Meksykiem, który wszedł w życie w 1994 roku i który Trump w toku swej kampanii nazwał "najgorszym układem handlowym w historii" kraju.

"TLCAN, to historia sukcesu. Przyczynił się do tworzenia miejsc pracy w trzech krajach, do zwiększenia inwestycji i powstawania nowych możliwości. Wolny handel miał z tym wiele wspólnego" - oświadczyła szefowa meksykańskiej dyplomacji, odpowiadając na wezwania Trumpa do "niezależności gospodarczej".

DEON.PL POLECA

Wzniesienie muru wzdłuż liczącej 3 185 kilometrów granicy między USA a Meksykiem oraz deportacja milionów ludzi nie posiadających zezwolenia na pobyt w USA, to dwie czołowe propozycje kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA.

Mury i płoty na granicy z Meksykiem Amerykanie zaczęli budować w 1994 roku. Dotąd powstało wiele fragmentów o łącznej długości ok. 510 kilometrów, głównie na granicy z Kalifornią, Arizoną, stanem Nowy Meksyk i Teksasem. Ponadto zbudowano kilkaset kilometrów barier w poprzek dróg; mają zapobiegać nielegalnym przejazdom samochodów z terytorium Meksyku do USA.

Co roku ok. 250 Meksykanów traci życie przy próbach nielegalnego przedostania się do Stanów Zjednoczonych, głównie na pustyni Atacama.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szefowa MSZ Meksyku: pomysł Trumpa to absurd
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.