Szokująca inscenizacja na konferencji ONZ

Szokująca inscenizacja na konferencji ONZ
Młoda Afganka - uchodźca (fot. EPA/BILAWAL ARBAB)
PAP / pz

Chwile grozy przeżyli dziennikarze na konferencji prasowej w Rzymie, zorganizowanej przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Nagle na salę wpadli żołnierze i rozległy się strzały. Była to inscenizacja, która miała uwrażliwić na los uchodźców.

Włoski oddział UNHCR zaprosił w poniedziałek przedstawicieli mediów do rzymskiego audytorium Parco della Musica, gdzie trwa międzynarodowy festiwal filmowy, by przedstawić nową inicjatywę zbiórki pieniędzy na fundusz tego biura Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chodzi o zachęcenie Włochów, by przy pomocy SMS-ów przekazywali kwoty od 2 do 5 euro.

Choć reporterzy zostali uprzedzeni o tym, że spotkanie będzie miało nietypowy przebieg i przekonają się, co to znaczy być uchodźcą, dla wielu było to bardzo silne przeżycie.

Gdy słowa powitania wygłosiła rzeczniczka włoskiej filii UNHCR Laura Boldrini, na sali zrobiło się ciemno i wpadli do niej żołnierze w kominiarkach. Jeden z nich przystawił rzeczniczce pistolet do szyi. Zaczął krzyczeć do dziennikarzy, że konferencje prasowe są zabronione bez zgody władz. Mężczyźni w mundurach siłą wyprowadzali osoby grające w inscenizacji, a reporterów - legitymowali mówiąc do nich obraźliwe słowa.

DEON.PL POLECA

Podczas tego poruszającego happeningu dziennikarze mieli przekonać się, jak traktowani są uchodźcy w niektórych krajach i jak brutalnym praktykom są poddawani.

Na "granicy" sprawdzono im dokumenty i przeszukano ich. Następnie reporterzy zostali zaprowadzeni do urządzonego obok "obozu" dla uciekinierów.

"Staliśmy się uchodźcami. To było pół godziny fikcji, która dla milionów ludzi jest rzeczywistością" - podsumowała obecna na konferencji wysłanniczka dziennika "La Repubblica" Katia Riccardi. Na stronie internetowej rzymskiej gazety można obejrzeć film z konferencji prasowej, jakiej w Wiecznym Mieście nie było nigdy wcześniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szokująca inscenizacja na konferencji ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.