Szyickie milicje ewakuowały z okolic Mosulu 80 tys. rodzin

Szyickie milicje ewakuowały z okolic Mosulu 80 tys. rodzin
(fot. Trong Nguyen / shutterstock.com)
PAP / kk

Szyickie milicje w ciągu 30 dni ewakuowały 80 tys. rodzin i 200 tys. sztuk bydła z terenów leżących na zachód od stolicy irackiej prowincji Niniwa, Mosulu, skąd irackie siły zbrojne powoli wypierają bojowników Państwa Islamskiego.

Ludność cywilna ewakuowana z tych terenów została rozmieszczona na "bezpiecznych terenach" - głosi komunikat dowództwa Sił Mobilizacji Ludowej, koalicji wspieranych przez Iran ugrupowań szyickich.

Część ewakuowanej ludności znalazła schronienie w rejonie miejscowości Al-Kajrawan, na zachód od Mosulu, w której znajdował się jeden z najważniejszych ośrodków dowodzenia siłami IS w regionie. Al-Kajrawan został zdobyty przez oddziały Mobilizacji Ludowej 23 maja.

Dżihadyści nie podejmują już prób odbicia utraconych terenów wokół Mosulu, lecz ograniczają się do przeprowadzania sporadycznych ataków samobójczych.

Od 12 maja oddziały Mobilizacji Ludowej prowadzą w północno-wschodnim Iraku, jak głosi piątkowy komunikat ich dowództwa, "drugą fazę ofensywy przeciwko siłom IS i natarcie w kierunku granicy syryjskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szyickie milicje ewakuowały z okolic Mosulu 80 tys. rodzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.