Tajemnicze zatrucie działaczy albańskiej opozycji

Tajemnicze zatrucie działaczy albańskiej opozycji
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Kilkunastu działaczy albańskiej opozycji skarżyło się na objawy zatrucia po niedzielnego wiecu, podczas którego w powietrzu unosił się tajemniczy biały proszek. Ich partia w poniedziałek uznała, że powodem było "umyślne działanie". Policja wszczęła śledztwo.

Te oskarżenia są wysuwane w kontekście napięć pomiędzy główną formacją opozycji - prawicową Albańską Partią Demokratyczną (PDSh) a Albańską Partią Socjalistyczną (PSSh) premiera Ediego Ramy.

Na 25 czerwca w Albanii zaplanowano wybory parlamentarne. W wyniku silnej presji Zachodu prawica postanowiła zrezygnować z planowanego bojkotu tego głosowania, chociaż wcześniej odmawiała udziału, obawiając się rządowych manipulacji.

W niedzielnym mityngu opozycji pod gołym niebem wzięło udział ok. 140 działaczy PDSh. Uczestnicy opowiadali lokalnym mediom, że podczas przemówienia lidera ugrupowania Lulzima Bashy w powietrzu unosił się biały proszek.

Z tego powodu kilkunastu działaczy zaczęło się skarżyć na "wysypkę, pieczenie oczu, podrażnienia skóry, a także wymioty" - podało ministerstwo zdrowia w oświadczeniu. Donoszono także o problemach z oddychaniem.

W związku z tym "policja zwróciła się w poniedziałek do prokuratury o wszczęcie dokładnego śledztwa w sprawie powodów tego incydentu" - powiedział przedstawiciel MSW Minush Lazaj.

Na razie nic nie wiadomo o tajemniczym białym proszku.

Sam Lulzim Basha został zbadany przez lekarzy, gdyż skarżył się na pieczenie oczu. Po krótkim czasie opuścił jednak szpital i wziął udział w innym wiecu, który odbył się w niedzielę po południu.

Według ministerstwa zdrowia także pozostali pacjenci mieli w poniedziałek wyjść ze szpitala, gdzie przebywali na obserwacji. Ich stan zdrowia nie jest niepokojący.

W oświadczeniu Basha wezwał władze do przeprowadzenia "dogłębnego i bezstronnego śledztwa w sprawie tego, co się stało i do ustalenia, kto odpowiadał za te umyślne działania".

Premier Edi Rama życzył działaczom szybkiego powrotu do zdrowia i oznajmił, że liczy na szybkie ustalenie powodów tego zbiorowego zatrucia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tajemnicze zatrucie działaczy albańskiej opozycji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.