Tańsze mieszkania obniżyły liczbę rozwodów

Tańsze mieszkania obniżyły liczbę rozwodów
(fot. stevecadman / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / wm

Liczba rozwodów w Chinach w 2011 roku po raz pierwszy przekroczyła 2 miliony, jednak w porównaniu z poprzednimi latami tempo wzrostu bardzo wyraźnie zmalało. Przyczyną jest... niska cena mieszkań.

Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że w 2011 roku udzielono 2,11 mln rozwodów, z czego 330 tysięcy w samym Pekinie. Oznacza to, że liczba rozwodów, choć wciąż wzrasta (w zeszłym roku o 1,2 proc.), wzrasta w tempie najniższym od siedmiu lat.

Adwokat Zang Xiaolin z kancelarii adwokackiej Zuecheng, która specjalizuje się w prawie rodzinnym, uważa, że wskaźnik liczby rozwodów jest ściśle związany z ceną mieszkań.

Jak tłumaczy Zang, mieszkanie jest najczęściej najbardziej wartościowym elementem w majątku chińskich rodzin. Jego podział przy rozwodzie między małżonków jest bardzo trudny, a często wręcz niemożliwy. W rezultacie coraz mniej małżeństw decyduje się na rozwód - np. w pekińskiej dzielnicy Haidian liczba rozwodów w 2011 roku spadła o 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Załamanie na chińskim rynku nieruchomości nastąpiło w 2008 wraz z kryzysem bankowym. W Pekinie ceny mieszkań znacznie spadły, ale wskaźnik transakcji zakupu i sprzedaży mieszkań jest nadal niski. Potencjalnym kandydatom do rozwodu trudno jest znaleźć chętnych na posiadane mieszkanie, przez co są zmuszeni trwać w niechcianym związku.

DEON.PL POLECA

Adwokat Zang przywołuje sprawę rozwodową, w której obie strony zawarły porozumienie o podziale mieszkania. Mieszkanie zostało przy żonie, która zobowiązała się spłacić udział byłego męża w nieruchomości. Tuż przed ogłoszeniem wyroku nastąpiło kolejne tąpnięcie na rynku mieszkań w Pekinie. Żona zakwestionowała wysokość należnej spłaty i w końcu małżonkowie złożyli prośbę o unieważnienie wyroku. Sąd przystał na prośbę i para pozostaje w związku małżeńskim.

Udzielanie, a właściwie rejestracja rozwodów jest w Chinach bardzo prostą procedurą. Wystarczy, że małżonkowie złożą na piśmie zgodną wolę rozwiązania związku. Należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, wypełnić odpowiedni formularz i podpisać go oraz złożyć odciski palców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tańsze mieszkania obniżyły liczbę rozwodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.