"To był jeden z moich najlepszych sezonów"

"To był jeden z moich najlepszych sezonów"
(fot. EPA/ANDERS WIKLUND SWEDEN OUT)
PAP / im

Po trzech Kryształowych Kulach zdobytych z rzędu w narciarskim Pucharze Świata, tym razem Justyna Kowalczyk musiała zadowolić się drugim miejscem. Polska biegaczka mimo to uważa, że był to jeden z najlepszych sezonów w jej karierze.

- Najważniejsze były oczywiście triumfy w historycznych zawodach w Szklarskiej Porębie oraz w Tour de Ski. Tradycyjnie zależało mi na dobrym występie w Otepaeae i tam także byłam najlepsza. Miłą niespodzianką było natomiast pierwsze w karierze zwycięstwo w sprincie techniką dowolną, co udało mi się w Moskwie. Dlatego generalnie muszę przyznać, że był to jeden z moich najlepszych sezonów - powiedziała Kowalczyk.

DEON.PL POLECA
Polka, choć w klasyfikacji generalnej zgromadziła więcej punktów niż w poprzednich sezonach, musiała uznać wyższość Marit Bjoergen. Norweżka Puchar Świata potraktowała priorytetowo i zamknęła cykl rekordowym dorobkiem - 2689 pkt.

- Brakowało niestety tych zawodniczek, które zakończyły już karierę - Włoszki Marianny Longi, czy Słowenki Petry Majdic. W tych biegach techniką klasyczną, w których wygrywałam z dużą przewagą, one mogły zepchnąć Bjoergen na niższą pozycję i tym samym pozbawić ją nieco punktów. Z pewnością także namieszałyby w sprintach - uważa narciarka z Kasiny Wielkiej.

DEON.PL POLECA

- Po ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Oslo planowaliśmy, że ten sezon potraktujemy ulgowo. Kiedy jednak zaczęliśmy się do niego szykować stwierdziliśmy, że jednak nie odpuścimy. Myślę, że to była dobra decyzja, bo Justyna wreszcie nawiązała walkę z Bjoergen. Wcześniej Norweżka cały czas była przed nią. Z tego się bardzo cieszymy - podkreślił trener Kowalczyk Aleksander Wierietielny.

Początek PŚ 2011/12 zdecydowanie należał do Bjoergen. Utytułowana Norweżka już w grudniu miała ponad 300 punktów przewagi nad Polką. Od tego momentu Kowalczyk zaczęła odrabiać straty. W wielkim stylu wygrała morderczy Tour de Ski, a po triumfie w moskiewskim sprincie 2 lutego założyła wreszcie żółty plastron liderki.

W kolejnych tygodniach trwało wzajemne przeciąganie liny. Obie narciarki dzieliła niewielka różnica punktów i niemal co bieg zmieniały się na prowadzeniu. Przełomowa była rywalizacja w Lahti (3-4 marca). Kowalczyk przyjechała do Finlandii z wywalczoną w Szklarskiej Porębie przewagą 14 pkt, a wyjechała ze stratą aż 78. To właśnie tam w biegu łączonym dwukrotnie się przewróciła i zajęła ósme miejsce. Później upadki przydarzyły jej się jeszcze podczas sprintów w norweskim Drammen i Sztokholmie.

- Większość z tego, co sobie założyliśmy, rzeczywiście zrealizowaliśmy. Bardzo chcieliśmy zwyciężyć w Oslo, to się akurat nie udało. Sezon bez głównej imprezy jest wyjątkowo dokuczliwy. Zamiast szykować się na dwutygodniowy okres, praktycznie każdy kolejny start miał miano tego najważniejszego. W końcówce zmęczenie dawało już mocno o sobie znać. Stąd pewnie były braki w koncentracji i te upadki - ocenił Wierietielny.

Zakończenie sezonu w narciarce z Kasiny Wielkiej wywołało sprzeczne uczucia.

Przymusowy rozbrat z nartami to konsekwencja konieczności poddania się artroskopii prawego kolana, które dokucza Kowalczyk od kilku miesięcy. Zabieg zostanie przeprowadzony w środę i tym samym Polka nie będzie mogła wyjechać na Kamczatkę, gdzie zwykle przedłużała sobie sezon startami w maratonach.

- Po zabiegu około dziesięć dni Justyna spędzi w klinice. Później wyjedziemy na zgrupowanie, ale typowo regeneracyjne z fizykoterapią i specjalnymi kąpielami. Nie tylko kolano jest problemem. Justynie dokucza też kręgosłup, trzeba to wszystko wyleczyć. Przygotowania do nowego sezonu chcemy rozpocząć 1 maja, kiedy wyjedziemy na lodowiec. Później, tak jak w ubiegłym roku m.in. odwiedzimy Nową Zelandię. Chęć do pracy u Justyny się nie zmniejsza. Boimy się jednak kontuzji, chorób. Jeżeli, że zdrowiem będzie wszystko w porządku i dobrze przepracuje lato, to zimą znów będą powody do zadowolenia - zapewnił Wierietielny.

- Ten sezon dał mi nadzieję na przyszłość, wiem że znów mogę wygrywać. Poprzedni kończyłam w znacznie gorszym nastroju, bo ciągle oglądałam plecy Bjoergen. Mam nadzieję, że operacja kolana przejdzie równie sprawnie jak cały sezon - zakończyła Kowalczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To był jeden z moich najlepszych sezonów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.