Toyota: samochody autonomiczne już w 2020 r.

Toyota: samochody autonomiczne już w 2020 r.
( fot. Toyota Motor Europe / Foter / CC BY-ND)
PAP / jm

Koncern motoryzacyjny Toyota zapowiedział, że do ok. 2020 roku chce sprzedawać samochody autonomiczne, które będą samodzielnie poruszać się po autostradach. Szacuje się, że wprowadzenie do użytku takich pojazdów zwiększy poziom bezpieczeństwa na drogach.

Agencja Kyodo zwraca uwagę, że tą deklaracją japoński koncern daje sygnał, że nie chce zostać w tyle za innymi producentami samochodów i firmami z branży informatycznej, które prowadzą już zaawansowane testy swych pojazdów.

Technologia autonomicznej jazdy opracowywana przez Toyotę wykorzystuje sztuczną inteligencję i lokalizację GPS, a także złożone systemy kamer pokładowych i radarów, które pomagają w dokładnym określeniu położenia samochodu. Połączenie tych rozwiązań ma umożliwić swobodne poruszanie się samochodu na autostradach i włączanie się do ruchu. Toyota zapewnia, że jej samochody będą mogły swobodnie wyprzedzać i dostosowywać się do panującej na drodze sytuacji.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel koncernu Moritaka Yoshida wyjaśniał, że Toyota chce wykorzystać nowoczesne technologie, aby "uzmysłowić, że może istnieć społeczeństwo, w którym wszyscy ludzie mogą się poruszać (samochodami) w sposób bezpieczny i swobodny". Zapowiedział również, że trwają pracę nad systemem, który umożliwi autonomiczną jazdę po zwykłych drogach.

Poza Toyotą nad podobnymi rozwiązaniami pracują m.in. Nissan, General Motors, Volvo, Audi oraz koncerny informatyczne, takie jak Google i Apple.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Toyota: samochody autonomiczne już w 2020 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.