Trump prosi Tillersona o "odbudowę relacji z Rosją"

Trump prosi Tillersona o "odbudowę relacji z Rosją"
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / kw

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział we wtorek, że prezydent Donald Trump zwrócił się do niego, by odbudował stosunki z Rosją i nie pozwolił, aby polityczne zamieszanie wokół możliwych rosyjskich związków z kampanią Trumpa mu to utrudniły.

Tillerson powiedział, że stosunki z Rosją są na niskim poziomie i pogarszają się, a prezydent Trump poprosił go, aby postarał się ustabilizować te relacje i odbudował zaufanie między obu krajami.

DEON.PL POLECA
Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiedział się w tym duchu podczas swej krótkiej wizyty w stolicy Nowej Zelandii Wellington, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Billem Englishem.

Tillerson wskazał, że nie może mówić o szczegółach dotyczących śledztw w sprawie rosyjskich wątków ani czy mogłyby one uderzyć w administrację, ponieważ nie ma bezpośrednich informacji.

DEON.PL POLECA

Putin poprosił biznesmenów o pomoc w dialogu z USA >>

Jak dodał, Trump powiedział mu, że nie powinien pozwolić, aby wrzawa wokół możliwych rosyjskich związków z jego kampanią przeszkadzała mu w pracy nad stosunkami rosyjsko-amerykańskimi. Prezydent "wyraził się dość jasno, aby działać w dowolnym tempie i w obszarach, w których uważam, że moglibyśmy zrobić postęp" - powiedział Tillerson. "Ja naprawdę nie jestem zaangażowany w żadną z tych innych kwestii" - dodał.

W Stanach Zjednoczonych toczy się postępowanie wyjaśniające kontakty rosyjskich służb ze współpracownikami prezydenta Trumpa. W czwartek przed senacką komisją wywiadu ma wystąpić zdymisjonowany na początku maja szef FBI, James Comey. Ma on zeznawać w sprawie ingerowania Rosji w kampanię prezydencką w USA w 2016 roku oraz podejrzeń o kontakty osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

W Wellington pytano też Tillersona o wpisy Trumpa na Twitterze, w tym ten, w którym skrytykował burmistrza Londynu Sadiqa Khana po sobotnich zamachach terrorystycznych w brytyjskiej stolicy. "Prezydent ma swoje własne sposoby komunikowania się z Amerykanami i ze światem (...), a ja nie zamierzam doradzać mu, jak się komunikować. To zależy od niego" - zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trump prosi Tillersona o "odbudowę relacji z Rosją"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.