Trump: stan stosunków USA i Rosji jest bardzo niebezpieczny. "Możecie za to dziękować Kongresowi"

Trump: stan stosunków USA i Rosji jest bardzo niebezpieczny. "Możecie za to dziękować Kongresowi"
((fot. PAP / EPA / Zach Gibson / POOL)
4 lata temu
PAP / ml

Prezydent USA Donald Trump ocenił w czwartek, dzień po podpisaniu przez niego ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, że stan amerykańsko-rosyjskich stosunków jest bardzo zły i niebezpieczny. Winą za to obarczył Kongres.

"Nasze stosunki z Rosją są na najniższym w historii i bardzo niebezpiecznym poziomie" - napisał Trump na Twitterze, dodając: "Możecie za to dziękować Kongresowi, tym samym ludziom, którzy nawet nie mogą nam dać opieki zdrowotnej!".

W środę Trump podpisał ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Płn.; dotyczą one m.in. członków rządu Rosji, co jest reakcją na próby wpłynięcia na wynik zeszłorocznych wyborów prezydenckich w USA; ustawa jednak w niewielkim stopniu rozszerza zakres restrykcji gospodarczych na Rosję.

W reakcji rzecznik Kremla poinformował, że odpowiedź Rosji na sankcje nastąpiła już w zeszłym tygodniu, wraz z ogłoszeniem restrykcji wobec amerykańskich dyplomatów. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił, że poprzez zaostrzenie sankcji Stany Zjednoczone w rzeczywistości wydały Rosji wojnę handlową i nadzieje Moskwy na poprawę relacji "spełzły na niczym".

Po podpisaniu dokumentu w środę Trump ocenił, że ustawa jest "bardzo wadliwa" i zawiera "elementy ewidentnie niekonstytucyjne", jednak zaaprobował przegłosowany w Kongresie dokument przez wzgląd na "jedność narodową". Ocenił, że ustawa "utrudnia Stanom Zjednoczonym zawieranie umów korzystnych dla amerykańskiego narodu i doprowadzi do znacznego zbliżenia Chin, Rosji i Korei Północnej".

Ustawa o sankcjach uzależnia ewentualne zniesienie lub choćby złagodzenie sankcji od zgody Kongresu. Przeszła miażdżącą większością głosów, co de facto uniemożliwiło zawetowanie ustawy przez prezydenta, ponieważ weto zostałoby z łatwością przełamane (do jego uchylenia potrzeba minimum 2/3 głosów).

Ponadto w ubiegłym tygodniu Republikanom w Senacie, z powodu wyłamania się trojga republikańskich senatorów, nie udało się wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej "Obamacare", której zniesienia domaga się prezydent. Republikanie są głęboko podzieleni co do rozwiązania, jakie należy przyjąć, by zastąpić obowiązującą ustawę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trump: stan stosunków USA i Rosji jest bardzo niebezpieczny. "Możecie za to dziękować Kongresowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.