Turcja: dalszy ciąg czystek w policji

Turcja: dalszy ciąg czystek w policji
(fot. EPA/SEDAT SUNA)
6 lat temu
PAP / psd

Turecki rząd w środę kontynuował czystkę w policji w związku z policyjnym śledztwem w sprawie korupcji w kręgach władzy. Na mocy dekretu ministra spraw wewnętrznych zwolnionych zostało 16 lokalnych szefów policji - poinformowała agencja prasowa Dogan.

Wśród usuniętych ze stanowiska są prefekci policji w stołecznej Ankarze, Izmirze na zachodzie, Antalyi na południu i Diyarbakir na południowym wschodzie.

Zwolniony został również wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak pisze agencja AFP, umiarkowanie islamistyczny rząd chce oczyścić policję z funkcjonariuszy wiernych ruchowi religijnemu duchownego Fethullaha Gulena, który przebywa w USA. Ruch "Hizmet" (Służba), który wcześniej był sojusznikiem premiera Recepa Tayyipa Erdogana, ma duże wpływy w sądownictwie i policji. Premier oskarżył to ugrupowanie o utworzenie "państwa w państwie" i spiskowanie w celu destabilizacji rządu poprzez prowadzenie policyjnego dochodzenia w sprawie korupcji na niespotykaną skalę, które wstrząsnęło otoczeniem premiera i wywołało kryzys polityczny w kraju.

Na skutek policyjnego dochodzenia zatrzymano kilkadziesiąt osób, w tym synów trzech ministrów, konieczna była też rekonstrukcja rządu i wymiana 10 ministrów. Skandal korupcyjny, związany m.in. z przetargami w budownictwie, wyszedł na jaw w połowie grudnia, na kilka miesięcy przed wyborami lokalnymi uważanymi za test dla szefa rządu i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Od pierwszej fali zatrzymań pod koniec ubiegłego roku pracę straciło kilkuset policjantów. We wtorek w Ankarze zwolniono 350 funkcjonariuszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja: dalszy ciąg czystek w policji
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Turcja: dalszy ciąg czystek w policji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.