Turcja: sławny piłkarz oskarżony o udział w puczu

Turcja: sławny piłkarz oskarżony o udział w puczu
(fot. Vulkahn, CC-BY-SA-3.0 via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Turecki sąd wydał nakaz aresztowania wobec byłej gwiazdy piłki nożnej Hakana Sukura, który został oskarżony "o przynależność do zbrojnej grupy terrorystycznej". Ma to związek z próbą zamachu stanu, do której doszło 15 lipca.

Były piłkarz został oskarżony o współpracę z mieszkającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, któremu zarzuca się zorganizowanie i kierowanie próbą obalenia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Sukur to jeden z najsłynniejszych tureckich piłkarzy. Swoją karierę głównie spędził w Galatasaray Stambuł. Jednak występował także m.in. w Interze Mediolan, Parmie i Blackburn Rovers. W reprezentacji Turcji w latach 1992-2007 rozegrał 112 spotkań, w których strzelił 51 bramek.

Po próbie zamachu stanu Ankara rozpoczęła masowe czystki; ponad 70 tys. osób zostało zawieszonych w obowiązkach bądź straciło pracę. Zwolnienia objęły sądownictwo, urzędy państwowe, edukację, media i służbę zdrowia. Zatrzymano ponad 35 tys. ludzi, z których formalnie aresztowano blisko 18 tys. Większość formalnie aresztowanych to wojskowi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja: sławny piłkarz oskarżony o udział w puczu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.