Turecki ostrzega Angelę Merkel

Turecki ostrzega Angelę Merkel
(fot. EPA/TOLGA BOZOGLU)
6 lat temu
AFP / PAP / slo

Turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis ostrzegł w piątek niemiecką kanclerz Angelę Merkel przed jakimikolwiek próbami blokowania otwarcia nowego rozdziału negocjacji w sprawie akcesji Turcji do Unii Europejskiej.

- Mam nadzieję, że naprawi (Merkel) błąd, który popełniła w poniedziałek, lub będzie konieczna odpowiedź - powiedział Bagis dziennikarzom. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi kanclerz Merkel krytykującej brutalne tłumienie demonstracji antyrządowych w Turcji.

- Turcja nie jest byle jakim krajem - dodał, krytycznie komentując jednocześnie "wyraźną zagrywkę wyborczą" ze strony Merkel przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Bagis już w czwartek zarzucał Merkel, że wykorzystuje Turcję do celów przedwyborczych i polityki wewnętrznej.

Na początku roku Angela Merkel w Ankarze zaproponowała otwarcie nowego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych, zastrzegając przy tym, że jest sceptyczna wobec pełnego członkostwa Turcji w UE. Jednak, według europejskich dyplomatów, Niemcy i Holandia nadal sprzeciwiają się otwarciu tego rozdziału w związku ze zbyt ostrą, ich zdaniem, reakcją władz na protesty w Turcji w ciągu trzech ostatnich tygodni.

Na środę planowana jest konferencja międzyrządowa, na której ma być dane zielone światło do otwarcia nowego rozdziału; w obecnej sytuacji może ona zostać odłożona - twierdzą dyplomaci.

W piątek do niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwany został ambasador Turcji w Niemczech w związku z krytyką słów Merkel; Ankara zapowiedziała natomiast wezwanie niemieckiego ambasadora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turecki ostrzega Angelę Merkel
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Turecki ostrzega Angelę Merkel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.