Tusk chce od W. Brytanii propozycji, która przełamie impas ws. Brexitu (opis)

Tusk chce od W. Brytanii propozycji, która przełamie impas ws. Brexitu (opis)
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / kk

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował we wtorek na konferencji w Brukseli, że zamierza zwrócić się do premier Wielkiej Brytanii Theresy May o konkretne propozycje, które są w stanie przełamać impas w negocjacjach dotyczących Brexitu.

Tusk ocenił, że sytuacja dotycząca negocjacji ws. Brexitu przed szczytem unijnym, który zaczyna się w środę, nie napawa optymizmem. "Mam nadzieję, że jutro premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawi nam na tyle kreatywne rozwiązanie, które pozwoli na wyjście z impasu" - zaznaczył. Dodał, że ze strony Londynu potrzebne są "konkretne propozycje".
Tusk poinformował, że podczas szczytu liderzy unijni będą rozmawiać o przygotowaniach do Brexitu bez umowy z Wielką Brytania. W jego ocenie takie przygotowania nie mogą jednak zahamować dążeń do zawarcia porozumienia.
Dodał, że ciągle nierozwiązana sprawą pozostaje kwestia granicy irlandzkiej. Jak powiedział, sytuacja przypomina "węzeł gordyjski", a nie widać "nowego Aleksandra Wielkiego", który mógłby ją rozwiązać. "Nie jest łatwo znaleźć takiego kreatywnego przywódcę" - zauważył.
Tusk poinformował, że to od unijnych przywódców będzie zależało, czy potrzebne będzie zorganizowanie dodatkowego szczytu unijnego ws. Brexitu w listopadzie. Żeby taki szczyt został zorganizowany musi istnieć poczucie, że da on szansę na przełamanie impasu - podkreślił Dodał, że pod względem logistycznym UE jest na niego gotowa.
Powtórzył też słowa, które zawarł w liście przesłanym we wtorek wieczorem do unijnych przywódców, że Brexit bez porozumienia Londynu z Brukselą jest obecnie bardziej prawdopodobny niż kiedykolwiek wcześniej. "Ciągle jednak wierzę, że będziemy w stanie znaleźć lepsze rozwiązanie" - dodał.
W środę wieczorem w Brukseli na szczycie przywódcy "27" najpierw mają wysłuchać May, a następnie spotkają się w swoim gronie, by rozmawiać o postępach negocjacji ws. Brexitu. Do rozpoczęcia unijnego szczytu nie przewidziano żadnych rozmów z Wielką Brytanią na ten temat.
Podczas unijnego szczytu w Salzburgu we wrześniu przywódcy zadeklarowali, że chcą osiągnąć postępy w rozmowach Brukseli z Londynem, tak aby zawrzeć porozumienie w październiku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk chce od W. Brytanii propozycji, która przełamie impas ws. Brexitu (opis)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.