Tusk: na szczycie UE "27" wysłucha May i przyjmie konkluzje ws. Brexitu

Tusk: na szczycie UE "27" wysłucha May i przyjmie konkluzje ws. Brexitu
(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL)
PAP / ml

Podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE "27" wysłucha oceny premier W. Brytanii Theresy May w sprawie sytuacji dotyczącej Brexitu, a później spotka się w swoim gronie i przyjmie odpowiednie wnioski - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk w liście do przywódców.

Ostatni unijny szczyt w 2018 r. odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

DEON.PL POLECA
W środę Tusk opublikował list, który wysłał do przywódców przed zbliżającym się spotkaniem. Jak podkreślił, "biorąc pod uwagę powagę sytuacji w Wielkiej Brytanii", rozpoczął ten list od kwestii dotyczącej Brexitu.

Wskazał, że oprócz wysłuchania May i przyjęcia konkluzji przywódcy omówią też stan przygotowań do scenariusza braku umowy UE z Londynem w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Tusk napisał też, że oprócz Brexitu na szczycie odbędzie się dyskusja na temat przyszłego budżetu UE na lata 2021-2027. "W ciągu ostatnich miesięcy prace postępowały szybko i proponuję, abyśmy za cel postawili sobie przyjęcie porozumienia jesienią (2019 roku - PAP)" - napisał szef RE.

W kwestii dyskusji na temat reformy strefy euro Tusk wskazał, że przywódcy powinni poprzeć decyzje podjęte podczas grudniowego spotkania eurogrupy, dotyczące reformy Europejskiego Mechanizmu Stabilności i unii bankowej. "Aby nadal wzmacniać unię gospodarczą i walutową, proponuję, abyśmy zdecydowali o przekazaniu ministrom finansów, aby pracowali nad instrumentem budżetowym strefy euro" - zaznaczył.

W czwartek przywódcy mają też omówić wnioski dotyczące polityki zagranicznej, w tym poruszyć temat "eskalacji" działań na Morzu Azowskim i kwestię szczytu UE-Liga Państw Arabskich. Kanclerz (Niemiec Angela) Merkel i prezydent (Francji Emmanuel) Macron przedstawią sprawozdanie z wdrażania porozumień mińskich "w kontekście przedłużenia sankcji".

W piątek w gronie 28 krajów przywódcy mają przyjąć konkluzje m.in. w sprawie jednolitego rynku, zmian klimatycznych, migracji, dezinformacji, walki z rasizmem i ksenofobią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk: na szczycie UE "27" wysłucha May i przyjmie konkluzje ws. Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.