Tymoszenko: ukarać winnych śmierci cywilów

Tymoszenko: ukarać winnych śmierci cywilów
(fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV)
PAP / psd

Uwolniona w sobotę z więzienia była ukraińska premier Julia Tymoszenko po przyjeździe do Kijowa oświadczyła, że winni śmierci cywilów w jej kraju muszą zostać ukarani. Wyraziła nadzieję, że Ukraina stanie się niebawem członkiem UE.

W sobotę wieczorem opozycjonistka dotarła do stolicy z Charkowa, gdzie odbywała karę siedmiu lat więzienia.

"Nie będziemy godni pamięci ludzi, którzy zginęli i którzy otworzyli nam szlak (do zwycięstwa), jeśli nie ukarzemy co do jednego tych, którzy pozbawili ich życia, którzy bili studentów, którzy bili naszych natchnionych duchem ludzi" - podkreśliła.

Po wylądowaniu na lotnisku w Kijowie Tymoszenko udała się na ulicę Hruszewskiego, gdzie padły pierwsze ofiary śmiertelne trwających od listopada protestów wymierzonych w ekipę pozbawionego w sobotę władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Złożyła tam hołd ich pamięci.

Po przybyciu do Kijowa wyraziła nadzieję, że Ukraina wejdzie niebawem do UE. "Jestem przekonana, że Ukraina w najbliższym czasie stanie się członkiem Unii Europejskiej i dzięki temu wszystko się zmieni" - powiedziała.

DEON.PL POLECA

Tymoszenko podkreśliła, że po wyjściu na wolność ujrzała nową Ukrainę. "Moim największym szczęściem jest to, że powróciłam do zupełnie innej Ukrainy. Dziś na Ukrainie zakończyła się epoka dyktatury, kryminału, klanów i bezprawia. Zaczęła się epoka wolnych ludzi, wolnego kraju, kraju europejskiego" - mówiła.

Była premier wystąpiła następnie na Majdanie Niepodległości, w centrum trwających od listopada protestów antyrządowych, które doprowadziły do usunięcia prezydenta Janukowycza.

"Bohaterowie nie umierają!" - zwracała się z płaczem do zgromadzonych dziesiątków tysięcy ludzi. Tymoszenko powitano jak bohaterkę narodową. "Bohaterka, bohaterka!" - krzyczały tłumy.

"Jesteśmy narodem, którego już nikt nigdy nie rzuci na kolana. Zrozumiałam to, kiedy zobaczyłam pierwszego bohatera, który z drewnianą tarczą padł pod strzałami" - zaznaczyła Tymoszenko.

Opozycjonistka nawoływała do ujęcia Janukowycza, który opuścił Kijów i prawdopodobnie ukrywa się we wschodnich regionach kraju.

"Mamy dziś do wykonania kilka bardzo ważnych zadań. Nie macie prawa odchodzić z Majdanu do czasu, kiedy to wszystko się nie zakończy. Jesteście gwarancją i siłą, która nie da nikomu się wycofać!" - przemawiała.

"Janukowycza i całą tę jego bandę, która zebrała się wokół niego, należy przyprowadzić na Majdan!" - zaapelowała Tymoszenko.

W ocenie opozycjonistki protesty na Ukrainie zapoczątkowały ruch, który doprowadzi do oswobodzenia innych zniewolonych narodów.

"To wy rozpoczęliście nowy ruch na świecie. Patrzą na was wszystkie narody, które żyją pod autorytarnymi rządami" - powiedziała do zgromadzonych na Majdanie tłumów, siedząc w wózku inwalidzkim.

Jako jeden z mówców po Julii Tymoszenko wystąpił europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. Apelował o pokojowe budowanie demokratycznej Ukrainy.

"Wasz ruch i jego siła była w tym, że byliście ruchem pokojowym. To władza i prezydent użyli siły. Odpowiedzieliście na to bezprzykładną odwagą. Waszą odwagą i postawą wyrąbaliście sobie drogę do Europy" - podkreślił.

"Teraz musicie zbudować pokojowo demokratyczną Ukrainę i sprawić, by to była cała Ukraina, nie podzielona Ukraina, demokratyczna Ukraina" - zaznaczył. "Za pokojową, całą, demokratyczną, europejską Ukrainę" - wzywał.

Saryusz-Wolski był jednym z 12 europosłów, którzy w sobotę przyjechali do Kijowa. W skład delegacji Parlamentu Europejskiego weszli eurodeputowani ze wszystkich grup politycznych w PE, w tym czterech polskich. Oprócz Saryusza-Wolskiego byli to: Marek Siwiec (Twój Ruch), Paweł Kowal (Polska Razem) i Jacek Kurski (Solidarna Polska).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tymoszenko: ukarać winnych śmierci cywilów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.