UE cofnie nowe sankcje wobec Rosji, jeśli...

UE cofnie nowe sankcje wobec Rosji, jeśli...
(fot. EPA/ANATOLY MALTSEV )
5 lat temu
PAP / slo

Unia Europejska jest gotowa cofnąć zapowiedziane na poniedziałek kolejne sankcje wobec Rosji, jeśli obowiązujące od piątku zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie zostanie utrzymane - oświadczył w niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

"Jeśli zawieszenie broni będzie obowiązywać i/lub rozpoczną się rozmowy pokojowe, jesteśmy gotowi do cofnięcia sankcji" - powiedział Van Rompuy w rozmowie z belgijską stacją telewizyjną VRT.

"Najważniejsze było osiągnięcie porozumienia w sprawie rozejmu. Kilka incydentów miało miejsce. Musimy zaczekać z oceną, czy będą się one powtarzały, czy też były to odosobnione przypadki" - dodał.

Szef Rady Europejskiej ocenił, że Rosję trudno jest nakłonić do udziału w "poważnych negocjacjach", a uzgodniony i ogłoszony w piątek rozejm na wschodzie Ukrainy to "wprawdzie ważny krok, ale tylko jeden".

"Nie zapominajmy, że przed zawieszeniem broni zginęło blisko 2000 osób. Od osiągnięcia pokoju dzieli nas kolejny wielki krok, rozmowy powinny rozpocząć się jak najszybciej" - podkreślił.

Nowy pakiet sankcji wobec Rosji, uzgodniony w piątek przez ambasadorów państw UE, w poniedziałek musi zostać jeszcze zatwierdzony przez państwa członkowskie w procedurze pisemnej.

Według dyplomatów restrykcje obejmują m.in. rozszerzoną listę osób z zakazem wjazdu do UE, zamrożenie aktywów, restrykcje kredytowe wobec rosyjskich firm i zakaz eksportu do Rosji towarów o podwójnym zastosowaniu.

Sankcje mają dotknąć rosyjskie przedsiębiorstwa - Gazprom Bank, Gazprom Nieft (naftową filię Gazpromu), a według dziennika "Financial Times" także koncern Rosnieft. Według nieoficjalnych doniesień na liście objętych sankcjami nie ma ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu.

W sobotę Rosja zapowiedziała, że odpowie na kolejne sankcje UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE cofnie nowe sankcje wobec Rosji, jeśli...
Komentarze (12)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
8 września 2014, 07:26
Aby rozejm został utrzymany, należy wycofać z republik donieckiej i ługańskiej ukraińskie wojska oraz bandy najemników Kołomojskiego i prawego sektora. Inaczej oni będa stale prowokowali wymianę ognia.
K
kemot
8 września 2014, 08:23
Pomidor?
Z
zbik
8 września 2014, 02:04
Kolejny dowód na to ze Ukraina została wpuszczona w kanał. Polska będzie następna. Niemcy w porozumieniu z Rosją zleciły Tuskowi wywołanie upadku państwa, jego zniszczenie ( państwo nie istnieje, kamieni kupa ) materialne i duchowe. Nie po myśli dla Niemiec i Rosji jest wolna Ukraina ani Polska.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
8 września 2014, 07:27
UE nie kazała kijowskiej juncie rozpętywać wojnę domową, a wręcz przeciwnie, od miesięcy apeluje o zakończenie tej wojny.
K
kemot
8 września 2014, 08:24
Pomidor!!
K
kemot
8 września 2014, 08:35
Nie została wpuszczona w kanał. To była ich własna decyzja, że mają już dość kliki Janukowycza. Nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji. Niestety jak widać nie da się wyjść spod kurateli Rosji bez ofiary krwi. Poniosą tą ofiarę i zerwą ostatecznie ten łańcuch. Dni Putina są policzone. Naród rosyjski też wstanie z kolan.
NS
na smyczy putina
8 września 2014, 00:21
Unia zamyka drzwi przed Ukrainą, Gruzją i Mołdawią? Juncker chce zlikwidować komisarza UE. ds. rozszerzenia  [url]http://wpolityce.pl/swiat/212672-unia-zamyka-drzwi-przed-ukraina-gruzja-i-moldawia-juncker-chce-zlikwidowac-komisarza-ue-ds-rozszerzenia[/url]
K
kemot
8 września 2014, 08:38
Przecież to nie jest żadna nowość, że kraje starej unii nie chcą się rozszerzać na wschód ze względów ekonomicznych. Tylko, że tego procesu nie są w stanie powstrzymać :)
N
n
7 września 2014, 23:55
Takich to mężyków ma teraz europejski kołchoz. Słowa, zobowiązania nic już nie znaczą. Kremlowskie standardy
RT
rodzinna tradycja SB
7 września 2014, 23:08
"Następny powinien być Wildstein" - organizator proputinowskiej manifestacji o groźbach wobec Pereiry Jacek Mędrzycki - organizator opisywanej przez portal niezalezna.pl prorosyjskiej manifestacji pod ambasadą Ukrainy, stał się bohaterem rosyjskiej telewizji "Rossija 24". Wcześniej komentując groźby na drzwiach mieszkania Samuela Pereiry, pogratulował nieznanym sprawcom, dodając, że "następny w kolejce powinien być Dawid Wildstein". Jak ujawnił Cezary Gmyz, "czołowy rusofil Jacek Mędrzycki to syn Józefa, oficera SB z Departamentu I MSW".  [url]http://niezalezna.pl/59140-nastepny-powinien-byc-wildstein-organizator-proputinowskiej-manifestacji-o-grozbach-wobec-pere[/url]
Z
zs
7 września 2014, 22:08
Europa zdradziła Ukrainę... Polska - za stołki, świecidełka dla Dzikusów...
K
kemot
8 września 2014, 08:30
Spokojnie... Proces integracji będzie dla Ukrainy długą drogą ale procesy, jakie zaszły w tamtym społeczeństwie są już nieodwracalne. To, co robi Putin z jednej strony szkodzi temu państwu ale z drugiej strony wzmacnia poczucie narodowej odrębności od Rosji i w rezultacie zwraca ten kraj ku zachodowi. Rosja przegrała tą wojnę bez względu na tymczasowe zdobycze terytorialne. Europa wróci na Ukrainę. Rosja już nie.

Skomentuj artykuł

UE cofnie nowe sankcje wobec Rosji, jeśli...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.