UE: szef grupy EPL zwrócił się do Sassolego ws. zaproszenia Cichanouskiej do PE

UE: szef grupy EPL zwrócił się do Sassolego ws. zaproszenia Cichanouskiej do PE
(fot. PAP/EPA/STRINGER)
PAP / kk

Przewodniczący grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber zwrócił się do szefa PE Davida Sassolego, by ten zaprosił na posiedzenie plenarne kandydatkę w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską.

Datowany na 14 września list w tej sprawie, z którym zapoznała się PAP, pojawił się kilka dni po tym, jak polscy eurodeputowani w ponadpartyjnym porozumieniu zaapelowali o otwarcie drzwi europarlamentu dla Cichanouskiej.

"Nasza instytucja wykazała ponadpartyjne zainteresowanie walką narodu białoruskiego o wolność, demokrację i godność. Wyrażamy poparcie i solidarność z tysiącami ludzi protestujących na ulicach białoruskich miast, miasteczek i wsi" - napisał Weber.

Przypomniał, że Parlament Europejski stanowczo odrzuca wyniki wyborów z 9 sierpnia na Białorusi i uznaje opozycyjną Radę Koordynacyjną za prawowitego przedstawiciela narodu białoruskiego, walczącego od ponad miesiąca o swoje prawa.

DEON.PL POLECA


"Grupa EPL uważa, że musimy zrobić kolejny krok i okazać nasze wsparcie i solidarność w bardziej widoczny sposób" - zaznaczył Weber, proponując Sassolemu przyjęcie na posiedzeniu plenarnym liderów białoruskiej opozycji na uchodźstwie, w tym Cichanouskiej.

W minionym tygodniu polscy eurodeputowani PiS, PO, PSL oraz lewicy zaproponowali, by uhonorować Cichanouską, reprezentującą białoruskie społeczeństwo obywatelskie, Nagrodą im. Sacharowa, którą Parlament Europejski przyznaje co roku.

Na Białorusi od kilku tygodni trwają protesty po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

UE: szef grupy EPL zwrócił się do Sassolego ws. zaproszenia Cichanouskiej do PE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.