UE wzywa Birmę do uwolnienia dziennikarzy agencji Reutera

(fot PAP/EPA/LYNN BO BO)
PAP / sz

Wydany w poniedziałek przez sąd w Birmie wyrok skazujący dwóch dziennikarzy agencji Reutera na siedem lat więzienia podważa wolność mediów, dlatego powinien być zrewidowany, a reporterzy natychmiast uwolnieni - oświadczyły unijne służby dyplomatyczne.

To reakcja na uznanie przez sąd w Rangunie, że pracujący dla agencji prasowej Reuters 28-letni Kyaw Soe Oo i 32-letni Wa Lone powinni być pozbawieni wolności za rzekomo nielegalne wejście w posiadanie dokumentów państwowych. Skazani nie przyznali się do winy.

"Dzisiejsza decyzja (sądu) (...) podważa wolność mediów, prawo opinii publicznej do informacji i rozwój praworządności w Birmie" - podkreśliła w oświadczeniu wydanym w tej sprawie rzeczniczka unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz.

Jak zaznaczyła, skazanie i uwięzienie dziennikarzy za zajmowanie się sprawą domniemanych poważnych naruszeń praw człowieka w stanie Rakhine (Arakan) ma też na celu zastraszanie innych dziennikarzy, którzy będą się obawiać bezpodstawnego nękania, aresztowania czy ścigania za wykonywanie swojej pracy.

DEON.PL POLECA

Kyaw Soe Oo i Wa Lone zostali aresztowani w grudniu 2017 roku pod zarzutem posiadania tajnych dokumentów, gdy badali sprawę masakry muzułmańskiej mniejszości Rohingja w Rakhine na zachodzie Birmy, dokonanej przez birmańskie wojsko, siły bezpieczeństwa oraz ludność cywilną.

"Wolność mediów i krytyczne dziennikarstwo są podstawowymi filarami demokracji. Wolna prasa odgrywa kluczową rolę w propagowaniu przejrzystości i odpowiedzialności demokratycznych rządów" - przypomniała rzeczniczka.

Podkreśliła, że dyplomaci UE oraz krajów członkowskich byli wśród wielu międzynarodowych obserwatorów na każdej rozprawie od aresztowania dziennikarzy. Sprawa była też ciągle podnoszona w rozmowach z rządem Birmy.

"Z tego powodu ponownie wyrażamy nasze oczekiwanie, że władze zapewnią odpowiednie warunki, aby dziennikarze mogli wykonywać swoją pracę. Wyroki więzienia dla Kyaw Soe Oo i Wa Lone powinny być zrewidowane, a oni sami powinni zostać uwolnieni natychmiastowo i bezwarunkowo" - napisała Kocijanczicz.

Dziennikarze Reutera byli oskarżeni o złamanie przepisów o tajemnicy państwowej, za co groziło im do 14 lat więzienia. Obaj zapewniali, że stosowali się do zasad etyki dziennikarskiej. Po aresztowaniu powiedzieli swoim bliskim, że zostali zatrzymani, gdy w restauracji w Rangunie dwaj nieznani im policjanci wręczyli im jakieś dokumenty.

W wyniku prowadzonej przez birmańskie wojsko operacji wymierzonej w muzułmanów Rohingja do sierpnia 2017 roku z kraju uciekło ok. 700 tys. przedstawicieli tej mniejszości, głównie do sąsiedniego Bangladeszu. W opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie śledczy ONZ uznali, że birmańska armia dokonała masowych zbrodni z "zamiarem ludobójstwa", a naczelnego dowódcę i pięciu generałów należy osądzić za zorganizowanie najcięższych przestępstw. Władze w Rangunie odpierają te zarzuty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE wzywa Birmę do uwolnienia dziennikarzy agencji Reutera
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.