Ukraina: aktywność separatystów wzrasta

Ukraina: aktywność separatystów wzrasta
(fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV)
PAP / psd

Pomimo operacji antyterrorystycznej, prowadzonej we wschodnich obwodach Ukrainy, wzrasta aktywność prorosyjskich separatystów w tym regionie kraju - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Separatyści wzmacniają działania w kierunku destabilizacji sytuacji" - powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie rzeczniczka SBU Maryna Ostapenko.

Ostrzegła przed możliwymi atakami terrorystycznymi na ważne obiekty, takie jak tama na zbiorniku wodnym niedaleko Doniecka; według informacji ukraińskich służb specjalnych dowódcy oddziałów prorosyjskich separatystów polecili swoim ludziom zdobycie materiałów wybuchowych używanych w kopalniach.

Ostapenko oświadczyła także, że kilka dni temu SBU przechwyciła substancję radioaktywną, która mogłaby posłużyć do skonstruowania tzw. brudnej bomby. Było to 1,5 kilograma uranu-235 - powiedziała.

"Niebezpieczna substancja została wwieziona na terytorium Ukrainy z samozwańczej Republiki Naddniestrza samochodem na zagranicznych numerach rejestracyjnych" - zaznaczyła Ostapenko, informując, że zatrzymano ośmiu obywateli Ukrainy i Rosjanina, którzy przewozili ten ładunek.

DEON.PL POLECA

Mówiąc o operacji antyterrorystycznej rzeczniczka wyjaśniła, że jej aktywna faza została wstrzymana na czas długiego weekendu majowego, jednak w poniedziałek została odnowiona. "Najważniejszym zadaniem jest utworzenie pasa bezpieczeństwa wokół regionów, w których dochodzi do przemocy, by nie rozlała się ona na inne obwody" - podkreśliła Ostapenko.

Główne działania operacji antyterrorystycznej odbywają się na północy obwodu donieckiego, gdzie separatyści kontrolują miasto Słowiańsk i część znajdującego się kilkanaście kilometrów od niego Kramatorska. W poniedziałek w Słowiańsku trwają ciężkie walki ze zbuntowanymi przeciwko władzom w Kijowie bojownikami. Według MSW Ukrainy po obu stronach są ofiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: aktywność separatystów wzrasta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.