Ukraina: ludzie zwołują się na protesty ws. UE

Ukraina: ludzie zwołują się na protesty ws. UE
(fot. EPA/YURKO MORYKVAS)
5 lat temu
PAP / psd

Kilka tysięcy studentów protestuje w piątek we Lwowie przeciwko zerwaniu przez Ukrainę przygotowań do umowy o stowarzyszeniu z UE. Do podobnych akcji nawołują mieszkańcy innych miast. W Kijowie już drugi dzień trwa protest na Majdanie Niepodległości.

Lwowscy studenci, którzy zebrali się w godzinach porannych z unijnymi flagami przed siedzibą państwowej administracji obwodowej, przemaszerowali ulicami miasta z okrzykami "Studenci chcą Europy!", "Chodźcie z nami!", oraz "Rewolucja!" - donoszą miejscowe media.

We Lwowie ogłoszono akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec władz. "Przynoście ciepłe rzeczy, karimaty i jedzenie. Władze boją się własnych obywateli! Potrzebna jest maksymalna mobilizacja: im więcej nas będzie, tym większe szanse, że zostaniemy usłyszani" - mówią organizatorzy.

Na protesty wyszli również mieszkańcy Łucka, Iwano-Frankiwska, Użhorodu, a nawet Charkowa i Doniecka na wschodzie kraju.

Niezadowoleni z nagłej zmiany polityki rządzących zwołują się za pośrednictwem portali społecznościowych. Ostrzegają w nich, że na trasach do Kijowa ustawiły się wzmocnione patrole milicji, które kontrolują jadące do stolicy autobusy. Na Facebooku i Twitterze pojawiają się informacje o wstrzymaniu sprzedaży biletów kolejowych do Kijowa, m.in. w Odessie.

W niedzielę w Kijowie opozycja organizuje wielką akcję poparcia dla integracji europejskiej Ukrainy. W odpowiedzi przedstawiciele prezydenckiej Partii Regionów zapowiedzieli własną demonstrację.

"Przywieziemy na nią swoich górników" - powiedział polityk tego ugrupowania Wołodymyr Olijnyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: ludzie zwołują się na protesty ws. UE
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Ukraina: ludzie zwołują się na protesty ws. UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.