Ukraina: Rosja utajnia informacje o zdrowiu Sencowa

Ukraina: Rosja utajnia informacje o zdrowiu Sencowa
(fot. Antonymon / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)
PAP / ms

Władze Rosji utajniają informacje o stanie zdrowia przetrzymywanych tam Ukraińców, w tym reżysera Ołeha Sencowa - oświadczyła w piątek w Moskwie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa.

"Federacja Rosyjska ukrywa informacje o realnym stanie zdrowia przetrzymywanych tam Ukraińców. Do żadnego z nich nie mają dostępu niezależne organizacje humanitarne wraz z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża" - powiedziała na konferencji prasowej.

"Sprzeczne informacje o zdrowiu Sencowa sprawiają, że zastanawiamy się, czy nie jest karmiony przymusowo" - podkreśliła. Sencow od 14 maja prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień wszystkich swoich rodaków.

Denysowa zadeklarowała, że Ukraina gotowa jest przekazać Rosji 23 jej obywateli, znajdujących się w ukraińskich więzieniach, na 23 Ukraińców.

"Gotowi jesteśmy przekazać Federacji Rosyjskiej 23 Rosjan, skazanych na Ukrainie za przygotowywanie ataków terrorystycznych, szpiegostwo i działania bojowe, za 23 Ukraińców, którzy znajdują się w więzieniach rosyjskich" - oświadczyła. Denysowa od połowy czerwca zabiega o widzenie z Sencowem, jednak rosyjskie władze na to nie zezwalają.

W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się około 70 Ukraińców, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Sencow, ukraiński reżyser filmowy, który został aresztowany w roku 2014 po aneksji Krymu przez Rosję, jest jednym z najbardziej znanych więźniów Rosji.

Pochodzący z Krymu artysta został skazany na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł pod sfingowanymi zarzutami planowania działalności terrorystycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: Rosja utajnia informacje o zdrowiu Sencowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.