Ukraińcy boją się podziału kraju i rozruchów

Ukraińcy boją się podziału kraju i rozruchów
(fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)
PAP / psd

Ukraińska opozycja i władze boją się podziału państwa, a także rozruchów z powodu konieczności wyboru między UE a Rosją - uważa były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Dodał, że podział wynikający ze strategicznych różnic w polityce zagranicznej jest niebezpieczny.

Były premier razem z europosłem Jackiem Saryusz-Wolskim spotkał się w sobotę w Kijowie z liderami ukraińskiej opozycji - szefem partii Udar Witalijem Kliczką i Arsenijem Jaceniukiem, kierującym Batkiwszczyną.

"Opozycja, koalicja i chyba sami Ukraińcy boją się podziału kraju, boją się większych rozruchów. Jest obawa, że ludzie się za bardzo podzielą" - podkreślił Buzek PAP po sobotnim spotkaniu. Dodał, że wcześniej Ukraińcy sprzeczali się o to, który rodak ma nimi rządzić, a obecny wybór "między zbliżeniem z Rosją a Unią, to głębsze pole podziału".

Według byłego szefa europarlamentu obawy o podział na Ukrainie jest większa niż podczas pomarańczowej rewolucji w 2004 roku. "Polityka zagraniczna może ich podzielić. To jest bardziej niebezpieczne" - uważa Buzek. "Jeśli z góry stawia się problem, czy mamy być europejscy czy rosyjscy, to jest to zarzewie konfliktu" - zaznaczył.

Buzek, pytany o spotkanie z liderami opozycji, powiedział, że opozycja "jest gotowa do kompromisu i nie ma daleko posuniętych żądań". "Już nie żądają zmiany rządu, tylko jego częściowego przemeblowania. Są dwa podstawowe żądania: by ukarać winnych zajść sprzed tygodnia i wypuścić wszystkich więzionych" - wyliczał były polski premier.

Jak wyjaśnił, są to "zerowe żądania", których spełnienie da podstawy do rozpoczęcia rozmów. Według byłego szefa PE opozycja jest gotowa na wynegocjowanie przy okrągłym stole porozumienia, które by dało szanse zakończenia manifestacji i uspokojenia nastrojów.

Zdaniem Buzka opozycja chce wziąć odpowiedzialność za protestujących, jednak nie wiadomo, na ile ludzie protestujący na Majdanie i w innych miejscach na Ukrainie uważają opozycję za swoją reprezentację. "Nie ma pewności, jakie są wzajemne relacje między opozycją a protestującymi tłumami" - zauważył były premier.

Buzek zwrócił też uwagę, że manifestujących na Majdanie łączy sprzeciw wobec prezydenta Wiktora Janukowycza, a ich część jest mocno proeuropejska, jednak byłoby przesadą mówić, że wszyscy przeciwnicy obecnego szefa państwa są za UE.

W Kijowie od 21 listopada trwają protesty, które są wynikiem odłożenia decyzji władz Ukrainy ws. podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. W mieście są skoncentrowane są duże siły wojsk wewnętrznych MSW i jednostek specjalnych milicji Berkut, które 30 listopada nad ranem rozpędziły manifestantów, a 1 grudnia brutalnie odpierały ataki tłumu na siedzibę prezydenta Janukowycza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraińcy boją się podziału kraju i rozruchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.