Ukrainy zapłaciła Rosji części należności za gaz

Ukrainy zapłaciła Rosji części należności za gaz
(fot. jumanji solar / flickr.com)
Reuters, dpa / PAP / slo

Rosyjskie ministerstwo energetyki otrzymało ok. 786,4 mln dol. od ukraińskiego Naftohazu za dostarczony gaz - potwierdziła w poniedziałek rzeczniczka resortu. Od wpłynięcia tej kwoty Rosja uzależniała kontynuowanie w Brukseli rozmów w sprawie sporu gazowego.

"Uiszczono należność za dostawy w lutym i marcu" - powiedziała rzeczniczka. Rosyjski koncern Gazprom odmówił komentarza.

W piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że Naftohaz przekazał Gazpromowi ok. 786 mln dolarów tytułem spłaty zadłużenia za gaz. Potwierdził to komisarz ds. UE Guenther Oettinger, który prowadzi konsultacje w sprawie ukraińsko-rosyjskiego sporu gazowego. Powiedział on, że pieniądze zostały przekazane na konto w Nowym Jorku, z którego mają zostać przetransferowane do Rosji, a Kijów okazał świadczące o przelaniu tej sumy dokumenty.

Od uiszczenia przez Ukrainę części jej zadłużenia, wynoszącego kilka miliardów dolarów, Rosja uzależniała kontynuowanie w poniedziałek rozmów w sprawie sporu o płatności gazowe.

Dotychczas w ramach trójstronnych konsultacji - z udziałem Oettingera oraz ministrów energetyki Rosji i Ukrainy, Aleksandra Nowaka i Jurija Prodana - odbyły się trzy spotkania, z których pierwsze na początku maja w Warszawie. Kolejne ma się odbyć w poniedziałek po południu w Brukseli.

DEON.PL POLECA

Do niedawna Rosja odmawiała kontynuowania rozmów do czasu uregulowania wszystkich zaległych rachunków przez Ukrainę oraz zapowiedziała przejście wobec niej na system przedpłat od 1 czerwca.

Oettinger mówił w piątek, że rozsądna cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy mieści się w przedziale 350-390 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zaapelował do Rosji o przedstawienie sprawiedliwej oferty. Kijów argumentuje, że z przyczyn politycznych Moskwa domaga się obecnie zawyżonych cen za surowiec.

1 kwietnia Gazprom podniósł cenę gazu dla Ukrainy od drugiego kwartału 2014 roku z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Dwa dni później ogłoszono, że cena gazu dla Ukrainy już od kwietnia 2014 roku wzrośnie do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej Rosja uchyliła rozporządzenie sprzed czterech lat, na mocy którego o 100 dolarów, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz przy dostawach na Ukrainę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukrainy zapłaciła Rosji części należności za gaz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.