USA: Amerykanie spodziewają się ekstremalnych zjawisk pogodowych

USA: Amerykanie spodziewają się ekstremalnych zjawisk pogodowych
fot. depositphotos.com
PAP

Duża część Ameryki przygotowuje się na ekstremalne warunki pogodowe w przyszłym tygodniu - od fali upałów na południu po możliwy śnieg w Górach Skalistych. Temperatura w Arizonie sięgała w sobotę 44 stopni Celsjusza. W Montanie może spaść pół metra śniegu.

Po dniach intensywnych powodzi na Florydzie ten stan i wiele innych przygotowują się na intensywną falę upałów. Jednocześnie północno-zachodnie tereny wybrzeża Pacyfiku doświadczą wyjątkowo zimnej pogody. Na początku przyszłego tygodnia w Górach Skalistych może pojawić się śnieg.

DEON.PL POLECA

Jak podała ABC, w Phoenix w Arizonie temperatura osiągnęła w sobotę o godz. 17:00 niemal 44 stopnie Celsjusza. Przewidywano, że wzrośnie jeszcze o kilka stopni. Ponad 5 tys. osób szukało wytchnienia w klimatyzowanych bibliotecznych centrach w Phoenix.

W El Paso w zachodnim Teksasie spodziewana temperatura w sobotę miała przekroczyć 40,5 st.C, a w Atlancie, w Georgii, 38 st.C.

Według meteorologów 15 centymetrów opadów ciężkiego, mokrego śniegu można oczekiwać w górach wokół Missoula w stanie Montana. Aż 51 centymetrów śniegu prognozują meteorolodzy na wyższych wysokościach w Parku Narodowym Glacier.

"Niszczący system burz zbiegł się w czerwcu z początkiem sezonu huraganów, który zgodnie z prognozami będzie jednym z najaktywniejszych w ostatnich latach. Synoptycy twierdzą, że zderzające się fronty mogą w sobotnią noc doprowadzić do gwałtownych powodzi między wschodnią Nebraską a północnym Wisconsin, a także silnych burz na obszarach od wschodniej Montany do Północnej i Południowej Dakoty" – podkreśla ABC.

Tymczasem według Krajowej Służby Pogodowej(NWS)w ciągu najbliższych kilku dni do środkowego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej dotrze tropikalna wilgoć, a ulewne deszcze nawiedzą ten region w poniedziałek rano.

"Wszystko jest ze sobą powiązane. Upał, który będzie narastał na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie, wynika z czerwcowych znaczących odchyleń od typowych zjawisk pogodowych" – ocenił David Roth, synoptyk w Narodowym Centrum Prognoz Pogody w College Park w stanie Maryland. Skutkuje to ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak intensywne fale upałów, ulewne deszcze i katastrofalne w skutkach powodzie.

W sobotę niskie ciśnienie na północnym zachodzie sprowadziło po południu rozproszone burze oraz grad do Seattle i innych miast w zachodnim części stanu Waszyngton. Ostrzeżenia o mrozie skłoniły ogrodników w północnym Idaho do przykrywania osłonami delikatnych roślin na weekend.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Amerykanie spodziewają się ekstremalnych zjawisk pogodowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.