USA: bezdomni umierają z powodu ekstremalnych upałów; ofiary liczone są w setkach

USA: bezdomni umierają z powodu ekstremalnych upałów; ofiary liczone są w setkach
fot. Tom Wang / Depositphotos
PAP / pk

Ekstremalne upały powodują w USA więcej zgonów niż huragany, powodzie i tornada razem wzięte. Przyczyniają się do około 1500 zgonów rocznie, a obrońcy praw człowieka szacują, że około połowa z nich to osoby bezdomne.

"W Phoenix, najgorętszym dużym mieście w Ameryce, tysiące bezdomnych cierpi z powodu temperatur sięgających niemal 38 stopni Celsjusza. Fala upałów na początku tego miesiąca przyniosła temperatury dochodzące do 45,5 stopnia, a to dopiero czerwiec. W zeszłym roku temperatura przekraczała tam do 47 stopni" - zauważyła CNBC.

W poniedziałek po południu temperatura przekraczała w Phoenix 41 stopni.

W 2021 roku tylko w okręgu obejmującym Phoenix co najmniej 130 bezdomnych znalazło się wśród 339 osób, które zmarły z przyczyn związanych z upałami.

DEON.PL POLECA

- Gdyby 130 bezdomnych umierało w jakikolwiek inny sposób, można by to uznać za masowy kataklizm - oceniła profesor Kristie L. Ebi z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Ekstremalne temperatury na większości obszarów lądowych na świecie

Tegoroczne lato prawdopodobnie przyniesie ekstremalne temperatury na większości obszarów lądowych na świecie. Potwierdzają to prognozy klimatologów związanych z Międzynarodowym Instytutem Badawczym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

"W miarę wzrostu temperatur w USA i na całym świecie, miasta takie jak Seattle, Minneapolis, Nowy Jork czy Kansas City, które nie mają doświadczenia ani infrastruktury do radzenia sobie z upałami, również muszą się z tym zmierzyć" - przewiduje CNBC.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: bezdomni umierają z powodu ekstremalnych upałów; ofiary liczone są w setkach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.