Boli cię głowa? Jesteś podminowana? Uważaj na te sygnały szczególnie w wakacje

Boli cię głowa? Jesteś podminowana? Uważaj na te sygnały szczególnie w wakacje
(Fot. pl.depositphotos.com)
dm

Gdy za oknem temperatury przekraczają 30 stopni, łatwo o szybką utratę wody w organizmie i niezbędnych elektrolitów. Dziennie tracimy od 2 do 3 litrów wody i taką też ilość, powinniśmy codziennie uzupełniać. Gdy temperatura jest wysoka należy spożywać jej jeszcze więcej.

Bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, zaburzenia pamięci, obniżenie zdolności koncentracji, osłabienie sił fizycznych, utrata apetytu, a nawet zaburzenia rytmu serca - to charakterystyczne objawy dostarczania do naszego organizmy zbyt małej ilości wody.

Do nietypowych objawów odwodnienia należą senność i zmęczenie, rozdrażnienie, zmianą w wyglądzie skóry, niskie ciśnienie krwi, podkrążone oczy, zatrzymanie potliwości, zawroty głowy - czyli symptomy, które zazwyczaj trudno powiązać z brakiem wody w organizmie czy jej niewystarczającą ilością.

Jak nie dopuścić do odwodnienia?

DEON.PL POLECA

Gdy za oknem temperatury przekraczają 30 stopni, łatwo o szybką utratę wody w organizmie i niezbędnych elektrolitów. Na odwodnienie narażeni są ci, którzy nie mają nawyku regularnego uzupełniania płynów w ciągu dnia. Zapominamy o tym, by co jakieś czas wziąć kilka łyków wody albo - co jest pewnie najlepszym rozwiązaniem - mieć przy sobie np. w pracy czy podczas jazdy samochodem - butelkę wody.

Nasz organizm możemy również nawadniać przez jedzenie owoców, warzyw, zup, picie soków.

Aby nie dopuścić do odwodnienia w upale dni, dobrze jest wypracować sobie kilka innych nawyków np. nie wychodzić z domu - szczególnie w upalne dni bez wypicia wody albo butelki z wodą ze sobą, dobrze jest ograniczyć alkohol szczególnie w upalne dni, jeść dużo warzyw i owoców, sięgać po wodę, zanim poczujemy pragnienie, starać się nie przebywać na słońcu między 10.00 a 14.00.

Woda w organizmie

Organizm dorosłego człowieka składa się aż z ok. 60-70 proc. z wody, noworodka składa się nawet w 75-80 proc, a woda w organizmie 3-miesięcznego dziecka może sięgnąć nawet 90 proc.

Dziennie w wyniku procesów fizjologicznych w ciągu dnia tracimy od 2 do 3 litrów wody i taką też ilość, powinniśmy codziennie uzupełniać, by być zdrowym.

Ile wody należy pić dziennie?

Wodę dobrze jest pić w ciągu całego dnia. Zaleca się, by mężczyźni wypijali łącznie około 3 litrów płynów dziennie, a kobiety ponad 2 litry. Gdy za oknem temperatura jest wysoka należy spożywać jej jeszcze więcej.

dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Boli cię głowa? Jesteś podminowana? Uważaj na te sygnały szczególnie w wakacje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.