USA: nie ma zagrożenia atakiem terrorystycznym

USA: nie ma zagrożenia atakiem terrorystycznym
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / ml

Władze USA zachowują czujność wobec potencjalnych zagrożeń ze strony Państwa Islamskiego (IS), ale obecnie nie ma "wiarygodnego zagrożenia" - powiedziała w środę doradczyni prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa krajowego i zwalczania terroryzmu Lisa Monaco.

- Nie mamy informacji o wiarygodnych zagrożeniach wobec stołecznego Waszyngtonu, lub innych rejonów Stanów zjednoczonych - powiedziała Monaco w wywiadzie dla telewizji MSNBC.

Dodała, że władze federalne sprawdziły od 2011 r. ok. 20 tys. syryjskich uchodźców poleconych przez ONZ. Ok. 7 tys. z nich przesłuchano, ale zgodę na wjazd do USA otrzymało niewiele ponad 2 tys.

Tymczasem Państwo Islamskie opublikowało nagranie wideo sugerujące, że kolejnym celem ataków - podobnych do dokonanych w Paryżu w ub. tygodniu - może być Nowy Jork. Nowojorska policja oświadczyła w środę, że wie o tym nagraniu, ale obecnie nie ma "konkretnych zagrożeń".

- Chociaż część materiału na nagraniu nie jest nowa, to jednak potwierdza ono, że Nowy Jork pozostaje czołowym celem terrorystów - powiedział zastępca komisarza policji nowojorskiej Stephen Davis. Dodał, że "obecnie nie ma konkretnych zagrożeń dla miasta, ale pozostajemy w stanie podwyższonej gotowości".

Według organizacji SITE Intelligence Groups, która śledzi działalność dżihadystów, na nagraniu trwającym ok. 6 minut widać osobę mogącą wyglądać na zamachowca samobójcę, która przygotowuje się do akcji. Widać też migawkę z nowojorskiego Times Square. Jednak większość nagrania zawiera zdjęcia z Paryża i prezydenta Francji Francoisa Hollande'a.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: nie ma zagrożenia atakiem terrorystycznym
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

USA: nie ma zagrożenia atakiem terrorystycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.