USA: palestyński prezydent zaproszony do Białego Domu

USA: palestyński prezydent zaproszony do Białego Domu
(fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)
PAP / jp

Amerykański prezydent Donald Trump zaprosił w piątek przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do złożenia wizyty w Białym Domu; ma ona nastąpić wkrótce. Informację, przekazaną najpierw przez źródła palestyńskie, potwierdziła administracja USA.

W piątek odbyła się rozmowa telefoniczna Trumpa z Abbasem, podczas której prezydent USA zaprosił palestyńskiego przywódcę do złożenia wizyty. Ma być ona okazją do przedyskutowania "środków służących odnowieniu procesu politycznego" na Bliskim Wschodzie - podała oficjalna palestyńska agencja prasowa Wafa.

Według agencji, Trump potwierdził w tej rozmowie "swoje zaangażowanie na rzecz procesu pokojowego prowadzącego do prawdziwego pokoju między Palestyńczykami a Izraelczykami".

Abbas z kolei położył nacisk na rozwiązanie dwupaństwowe, które oznacza, że proces pokojowy powinien zmierzać do ustanowienia niepodległej Palestyny istniejącej obok państwa żydowskiego. Od konieczności takiego rozwiązania konfliktu zdystansował się w lutym Trump, przyjmując w Białym Domu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Spotkało się to z krytyczną reakcją wspólnoty międzynarodowej, która popiera rozwiązanie oparte na dwóch państwach.

DEON.PL POLECA


Innym przedmiotem niepokoju strony palestyńskiej jest złożona w czasie kampanii wyborczej przez Trumpa zapowiedź przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy, co byłoby oficjalnym uznaniem świętego miasta trzech religii jako stolicy Izraela.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: palestyński prezydent zaproszony do Białego Domu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.