USA po stronie palestyńskiego państwa

USA po stronie palestyńskiego państwa
Wiceprezydent USA Joe Biden (fot. EPA/ATEF SAFADI)
PAP / wab

- Palestyńczycy zasługują na zdolne do życia niepodległe państwo, którego obszary będą do siebie przylegać - oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden podczas wizyty na Zachodnim Brzegu.

Powtórzył też, że wtorkowa decyzja Izraela o budowie 1600 nowych domów we Wschodniej Jerozolimie podważa zaufanie Palestyńczyków, niezbędne do negocjacji pokojowych.

W oświadczeniu dla mediów wydanym razem z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem Biden podkreślił, że potrzebne jest budowanie atmosfery wsparcia dla rozmów, a nie ich komplikowanie. Jak zauważa agencja Associated Press, wiceprezydent wydawał się w środę upewniać Palestyńczyków o poparciu Stanów Zjednoczonych.

We wtorek Izrael ogłosił plany budowy 1600 nowych domów dla żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie. Ogłoszenie tej decyzji przyćmiło wizytę Bidena w Izraelu, której celem jest promowanie palestyńsko-izraelskich negocjacji pokojowych za pośrednictwem USA. Mają się one zacząć w najbliższych tygodniach - pisze AP.

Abbas wezwał w środę Izrael do cofnięcia decyzji o budowie nowych domów. Jak komentuje agencja Reutera, jego wypowiedzi w Ramallah nie wskazywały na to, by rozmowy pokojowe miały być zahamowane.

Dotąd nie są znane ich daty, miejsce czy program spotkania, które oznaczałoby ożywienie izraelsko-palestyńskich negocjacji, zawieszonych od grudnia 2008 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA po stronie palestyńskiego państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.