USA: rozpoczęło się nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego senatora McCaina

USA: rozpoczęło się nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego senatora McCaina
Trumna z ciałem Johna McCaina w Kapitolu (fot. PAP/EPA/MORRY GASH / POOL)
PAP / kk

W katedrze narodowej Kościoła episkopalnego w Waszyngtonie rozpoczęło się w sobotę główne nabożeństwo żałobne w intencji republikańskiego senatora Johna McCaina, który zmarł 25 sierpnia w wieku 81 lat.

Trumna z ciałem McCaina została przeniesiona do świątyni w procesji żałobnej z Kapitolu, gdzie była wystawiona na widok publiczny. Po drodze procesja zatrzymała się koło znajdującego się na waszyngtońskiej promenadzie Monumentu Weteranów Wojny Wietnamskiej.

DEON.PL POLECA
Podczas nabożeństwa w katedrze ma wystąpić dwóch byłych prezydentów USA: Republikanin George W. Bush i Demokrata Barack Obama. Na prośbę rodziny, zgodnie z życzeniem jakie za życia przekazał swoim bliskim senator McCain, prezydent Donald Trump nie bierze udziału w uroczystości; obaj politycy byli skonfliktowani.

Zamiast Trumpa najwyższe władze USA reprezentuje wiceprezydent Mike Pence, są także minister obrony James Mattis i prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Obecna jest córka Trumpa Ivanka wraz z mężem Jaredem Kushnerem. W nabożeństwie biorą też udział były prezydent USA Bill Clinton z małżonką Hillary, były sekretarz stanu Henry Kissinger, aktor Warren Beatty, były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Polskę reprezentują szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Pogrzeb odbędzie się w niedzielę na cmentarzu położonej ok. 53 km na wschód od Waszyngtonu Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis, prestiżowej uczelni wojskowej, którą ukończył John McCain, a wcześniej jego ojciec i dziadek. Ceremonia pogrzebowa będzie miała charakter prywatny.

John McCain, w 2008 roku kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, od roku cierpiał na nowotwór mózgu i zmarł krótko po rezygnacji z leczenia, do czego skłoniła go postępująca choroba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: rozpoczęło się nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego senatora McCaina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.