USA: rząd rezygnuje z podboju Księżyca

USA: rząd rezygnuje z podboju Księżyca
Nowa rakieta Ares I odłożona na przyszłość (fot. nasa.gov)
11 lat temu
PAP / Tomasz Zalewski

W budżecie, który administracja prezydenta USA Baracka Obamy przedstawi w poniedziałek Kongresowi, wykreślono planowane wcześniej fundusze na program ponownych lotów załogowych na Księżyc.

Wraz ze wzrostem deficytu budżetowego stopniowo redukowano jednak fundusze na ten projekt i na inne wyprawy statków kosmicznych poza orbitę okołoziemską.

W nowym budżecie obcięto także środki finansowe na nową rakietę Ares I i kapsułę kosmiczną Orion, które według planów NASA miały zastąpić wahadłowce kosmiczne, przeznaczone do wycofania.

Rakieta Ares I, nad którą pracowano już od czterech lat, miała przewozić załogi na krążącą wokół Ziemi międzynarodową stację kosmiczną.

Według nowej koncepcji, do orbitalnej stacji kosmicznej będą astronautów dowozić rakiety zbudowane przez prywatne firmy, które otrzymają na ten cel pomoc finansową z budżetu.

Zmianę planów krytykują już Republikanie w Kongresie. Ich zdaniem nie ma sensu porzucać programów NASA, która ma wieloletnie doświadczenie w podboju kosmosu, na rzecz niesprawdzonych firm prywatnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: rząd rezygnuje z podboju Księżyca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.