USA zaniepokojone sytuacją Tymoszenko

USA zaniepokojone sytuacją Tymoszenko
Sekretarz stanu USA Hillary Clinton (fot. EPA/JIM LO SCALZO)
PAP / wm

Stany Zjednoczone są "bardzo zaniepokojone" traktowaniem przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która została skazana na siedem lat kolonii karnej - głosi wtorkowy komunikat sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji zaapelowała o uwolnienie Tymoszenko.

- Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone traktowaniem byłej premier Julii Tymoszenko i innych członków jej dawnego rządu, którzy znajdują się w więzieniu. Zdjęcia pani Tymoszenko, które zostały opublikowane, każą zastanowić się nad warunkami jej przetrzymywania - oświadczyła Clinton.

Wezwała następnie władze Ukrainy do zapewnienia Tymoszenko "natychmiastowej pomocy medycznej w dostosowanym ośrodku" i zaapelowała, by z byłą premier mógł się spotkać amerykański ambasador.

Skarżąca się na problemy z kręgosłupem Tymoszenko, obecnie przywódczyni opozycji, od około 10 dni prowadzi w więzieniu protest głodowy. Twierdzi, że została uderzona przez jednego ze strażników, którzy w nocy z 20 na 21 kwietnia wywieźli ją wbrew jej woli z więzienia do szpitala.

DEON.PL POLECA

Julia Tymoszenko, konkurentka prezydenta Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 roku, została skazana w październiku 2011 roku za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Wiele krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy, wyraziło w ostatnich dniach zaniepokojenie sytuacją Tymoszenko. Tygodnik "Der Spiegel" napisał, że kanclerz Angela Merkel rozważa w odpowiedzi zbojkotowanie zaplanowanych na Ukrainie meczów turnieju Euro 2012, współorganizowanego z Polską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA zaniepokojone sytuacją Tymoszenko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.