USA zapowiadają ogłoszenie nowych inicjatyw podczas wizyty Pompeo w Polsce

USA zapowiadają ogłoszenie nowych inicjatyw podczas wizyty Pompeo w Polsce
(PAP/Paweł Supernak)
PAP / sz

Podczas wizyty w Polsce sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo ogłosimy nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie USA w rejonie Europy Środkowej - zapowiedział we wtorkowym komunikacie amerykański Departament Stanu.

"Tak, jak przez całe dziesięciolecia Stany Zjednoczone wspierały Polaków w ich walce o prawa polityczne, gospodarcze, religijne oraz inne prawa człowieka, tak i dzisiaj stoimy ramię w ramię jako sojusznicy" - zapewnił.

DEON.PL POLECAZobowiązania USA wobec NATO i państw sojuszniczych są "trwałe i niezmienne", a Polska zasługuje na szczególne wyróżnienie jako "mocny sojusznik w NATO" i kraj już wypełniający założenia inwestycyjne na obronę Sojuszu - wskazał Departament Stanu.

Przypomniał, że we wrześniu 2018 r. prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali Wspólną deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, "podkreślającą fakt, że USA i Polska będą nadal poszerzać opartą na priorytetach współpracę pogłębiającą relacje w zakresie bezpieczeństwa".

"Będziemy traktować sojuszników jak sojuszników i spodziewamy się, że będą oni wywiązywać się ze swoich zobowiązań sojuszniczych" - podkreślono w komunikacie.

"Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji" - napisał Departament Stanu.

Zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce Pompeo ogłosi nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rejonie Europy Środkowej.

"W Europie Środkowej zwiększamy amerykańskie wsparcie w walce z korupcją, współpracujemy ze służbami porządkowymi i rozwijamy dziennikarstwo śledcze, by móc prześledzić związki między lokalną korupcją a rosyjskimi i chińskimi wpływami" - wyjaśniono.

Zapowiedziano też zwiększenie wsparcia dla niezależnych mediów lokalnych we wszystkich czterech krajach Wyszehradu, w których, jak pisze resort, Waszyngton kładzie nacisk na tworzenie nowych możliwości wymiany, podnosi umiejętności pracowników i poprawia praktyki biznesowe, aby w większym stopniu uniezależnić lokalne media od rządowych dotacji.

Zapewniono też o chęci pogłębiania więzi kulturalnych między Polską a USA.

Stany Zjednoczone - jak podkreślono - opowiadają się za zasadą podziału władzy i niezależności sądowniczej.

Zwrócono też uwagę na aspekt gospodarczy. "Polska jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek w Europie, a Stany Zjednoczone cenią sobie silne więzi handlowe i biznesowe z Polską". W 2018 r. obroty w handlu dwustronnym i usługach między Polską a USA osiągnęły ok. 19 mld dolarów - wskazano.

Dodano, że Waszyngton prowadzi również rokowania na rzecz wzmocnienia więzi handlowych z UE, "których Polska jako członek Unii Europejskiej może być beneficjentem". Związki gospodarcze USA i UE są największe na świecie i stanowią 1 bilion dolarów w wymianie towarów i usług - poinformowano.

Podkreślono, że "Stany Zjednoczone popierają europejskich sojuszników w ich dążeniu do osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez dokonywanie zakupów energii na sprawiedliwych zasadach rynkowych i tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo, że któryś z dostawców energii będzie wywierał polityczną presję".

"Oba kraje zobowiązują się wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne poprzez zróżnicowanie dostaw dla Polski i w szerszej perspektywie dla Europy jako całości. Podobnie jak Polska, Stany Zjednoczone przeciwstawiają się realizacji projektu rurociągu Nord Stream 2" - zapewniono.

W dokumencie złożono też Polsce gratulacje w związku z "imponującymi dokonaniami na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw energii, w tym inwestycji w infrastrukturę, jaką jest terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w północno-zachodniej Polsce, gdzie pierwsza dostawa amerykańskiego gazu miała miejsce w czerwcu 2017 r.".

Zwrócono też uwagę na potencjał "jeszcze większej współpracy energetycznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie źródeł odnawialnych i energetyce jądrowej".

Mike Pompeo od 11 lutego podróżuje po Europie; w poniedziałek złożył wizytę Budapeszcie, we wtorek jest w Bratysławie, w Warszawie w środę i czwartek weźmie udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, a następnie uda się do Brukseli i Reykjaviku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA zapowiadają ogłoszenie nowych inicjatyw podczas wizyty Pompeo w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.