USA/ Zmarła poetka i eseistka Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku

USA/ Zmarła poetka i eseistka Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku
www.youtube.com/Nobel Prize

Zmarła amerykańska poetka i eseistka Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku, a także Nagrody Pulitzera, poetyckiej Nagrody Bollingena i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA – National Book Award; miała 80 lat.

„Wyższość poezji nad życiem polega na tym, że jeśli jest dostatecznie inteligentna, to przetrwa” – napisała kiedyś Glück.
Była ‘poetką lakonicznego, szczerego liryzmu’, zafascynowaną grecką mitologią, filozofią, Szekspirem i Emily Dickinson; na jej styl wpłynęli Rainer Maria Rilke, T.S. Elliot, Robert Lowell i Dickinson – wspomnia zmarłą amerykańska telewizja publiczna PBS.

Gdy noblowskie jury wyróżniło ją w 2020 roku – był to pierwszy Nobel dla amerykańskiej poezji od czasów nagrodzonego w 1948 roku T.S. Elliota – jego członkowie napisali, że jej „unikalny poetycki głos z surowym pięknem czyni indywidualną ludzką egzystencję czymś uniwersalnym”.

Glück wykładała na tak prestiżowych uczelniach, jak Uniwersytet Stanforda, czy Uniwersytet Bostoński. Jej prace, które stały się przedmiotem badań literackich, zebrane są w bibliotece na Uniwersytecie Yale. Wydała kilkanaście tomów poezji, eseje i krótką powieść ‘Marigold and Rose’.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Aureliusz Klemens Prudencjusz

Utwory poetyckie to drugi tom – po Wieńcach męczeńskich – dzieł Prudencjusza w przekładzie prof. Mieczysława Brożka, na nowo opracowanych przez ks. prof. Marka Starowieyskiego – wybitnego patrologa, autora Apokryfów Nowego Testamentu oraz współtwórcy Nowego...

Skomentuj artykuł

USA/ Zmarła poetka i eseistka Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.