Von der Leyen: Unia Europejska może się bronić. Cyberbezpieczeństwo priorytetem

Von der Leyen: Unia Europejska może się bronić. Cyberbezpieczeństwo priorytetem
fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
PAP / pk

Unia Europejska nigdy nie będzie sojuszem militarnym, ale może się bronić - powiedziała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim w trakcie sesji pytań i odpowiedzi.

- NATO to najsilniejszy sojusz militarny na świecie, a Unia Europejska nigdy nie będzie sojuszem militarnym. Dostrzegam pola, na których działanie NATO jest potrzebne, ale widzę też inne, na których Unia Europejska może być w stanie działać i bronić się - oświadczyła szefowa KE.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem obronności w ramach unii

Jak dodała, priorytetem obronności w ramach unii jest cyberbezpieczeństwo. Ponadto należy pracować nad wyposażeniem państw członkowskich UE w taki sam sprzęt wojskowy, aby ułatwić współpracę różnych krajów w przypadku zagrożenia militarnego.

Von der Leyen mówiła także o konieczności uniezależnienia się od paliw kopalnych, w szczególności rosyjskich, i przejścia na odnawialne źródła energii, co miała unaocznić rosyjska inwazja na Ukrainę. Według przewodniczącej KE ostatnie tygodnie pokazały, jak ważną organizacją jest Unia Europejska, a przywódca Rosji Władimir "Putin nie wyobrażał sobie tej jedności, jaką pokazujemy w UE".

Źródło: PAP / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Von der Leyen: Unia Europejska może się bronić. Cyberbezpieczeństwo priorytetem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.