W. Brytania: Cameron deklaruje walkę z IS

W. Brytania: Cameron deklaruje walkę z IS
(fot. shutterstock.com)
PAP / mg

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w niedzielnym wywiadzie dla amerykańskiej sieci NBC powiedział, że chce, aby jego kraj bardziej zaangażował się w walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii.

Wielka Brytania prowadzi regularne ataki na bojowników IS w Iraku, lecz do tej pory ograniczała swe zaangażowanie w Syrii w lotniczych misjach zbierania informacji wywiadowczych.

Cameronowi nie udało się w 2013 roku uzyskać zgody parlamentu na akcję militarną przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Zamierza teraz zapytać deputowanych o przyłączenie się Brytyjczyków do prowadzonych przez USA nalotów na pozycje IS w Syrii.

- Chcę, aby Wielka Brytania zrobiła więcej. Rozmawiamy obecnie, także z opozycją, co możemy jeszcze zrobić. Ale nie ma co do tego wątpliwości, jesteśmy zobowiązani do współpracy w celu zniszczenia kalifatu w obu krajach - podkreślił w wywiadzie.

Źródła rządowe twierdzą, że Cameron chce poczekać do wrześniowych wyborów lidera opozycyjnej Partii Pracy, aby znów głosować nad udziałem w nalotach w Syrii.

DEON.PL POLECA

W piątek ministerstwo obrony poinformowało, że brytyjscy piloci wraz z pilotami amerykańskimi i kanadyjskimi wzięli udział w nalotach w Syrii, co rozgniewało część parlamentarzystów, którzy twierdzą, że rząd wprowadził ich w błąd.

Jak pisze Reuters, Cameron w wystąpieniu w poniedziałek ma powiedzieć, że Wielka Brytania musi zrobić więcej, aby poprzez promowanie brytyjskich wartości, takich jak demokracja, wolność i rządy prawa zmierzyć się z ideologią ekstremizmu i nonsensownymi teoriami spiskowymi ugrupowań takich jak IS, znane również pod nazwą jako Państwo Islamskie w Iraku i na Bliskim Wschodzie (ISIL).

- To nie jest pionierskie ugrupowanie, ono jest brutalne, okrutne i całkowicie odrażające - cytuje Reuters wyciągi z wystąpienia Camerona, które uzyskał w jego biurze. Premier ma też ostrzec tych wszystkich, którzy zamierzają przyłączyć się do ok. 700 Brytyjczyków, którzy udali się do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego.

- Jesteś dla nich tylko mięsem armatnim. Będą cię wykorzystywać. Jeśli jesteś chłopcem, to będą ci robić pranie mózgu, przyczepią ci ładunki wybuchowe do ciała, które zdetonują. Jeśli jesteś dziewczyną, będą cię zniewalać i wykorzystywać. To jest chora i brutalna rzeczywistość ISIL- ma powiedzieć Cameron.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W. Brytania: Cameron deklaruje walkę z IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.